Calhanoglu te Juventusi, realiteti apo “loja e palëve”? Milani nën presion, por fshihet diçka tjetër

Hakan Calhanoglu është në qendër të vëmendjes. Në fushë ai vazhdon të japë më të mirën e tij, por çështja e rinovimit po ndikon në mendimin e tifozëve.

Thashethemet janë gjithmonë të njëjta: Milani ofroi rinovimin në shifra pak më të larta se ato aktuale, ai kërkon 7 milion.

Në këto kushte, Maldini dhe Massara nuk do të jenë në gjendje të bëjnë gjë tjetër përveç heqjes dorë nga negociatat dhe marrjes së masave.

Ndërkohë, klube të tjera po interesohen për këtë situatë. Në këtë pikë, Milan ka çdo interes për ta shitur atë në tregun e transferimeve të janarit: për të mos e humbur atë, në fakt, kuqezinjtë shpresojnë ta shesin dhe të fitojnë minimumin e lejuar.

Calhanoglu e Demiral negativi ai test, dopo il caso Vida - IlMilanista.it

Ose, dhe nuk duhet të përjashtohet, klubi do të vendosë ta mbajë atë sepse e konsideron të dobishme në garën e Champions League dhe për këtë arsye do ta çojë raportin në afatin e caktuar. Të gjitha hipotezat po merren parasysh për momentin.

Atletico Madrid e dëshiron atë, Manchester United gjithashtu. Por ditët e fundit nuk është folur për asgjë tjetër përveç Juventusit.

Vizita e tij te Merih Demiral në Torino, nuk bëri asgjë tjetër përveç se i nxiti këto thashetheme.

Të gjitha gazetat sportive italiane kanë raportuar këto thashetheme dhe në Turqi kanë rritur dozën. Në fakt, atje ata konfirmuan gjithçka: Calhanoglu është një objektiv i vërtetë për Juventusin. Por, a është e vërtetë apo është thjesht një lojë e palëve ose agjentit?

Calhanoglu alla Juventus, l'indizio è una foto che fa infuriare i milanisti

Le të analizojmë situatën. Calhanoglu ka kërkuar 7 milion euro për të rinovuar me Milanin: me sa duket, ai gjithashtu do të kërkojë të njëjtat shifra nga skuadra që dëshiron ta blejë atë.

Juventus nuk po përjeton një moment veçanërisht të favorshëm nga pikëpamja ekonomike. Për më tepër, lojtarë si Paulo Dybala – të cilët kanë negociuar për një rinovim për disa kohë – nuk do ta pëlqenin këtë gjë.

Me pak fjalë, thjesht bëni dy llogari 2+2: edhe pse Hakan është një lojtar i mirë, ai nuk vlen 7 milion euro në vit dhe në Itali askush nuk do t’ia japë atë. As edhe Juventusi.

Vetëm në Premier League mund të pranojnë këto shifra, prandaj Manchester United është ndoshta opsioni më konkret.

Djajtë e Kuq u interesuan për të në verë, siç u zbulua jo shumë kohë më parë nga një gazetar gjerman.

Calhanoglu, la visita a Demiral nasconde intreccio di mercato e la  Juventus... - ITA Sport Press

Dhe është i vetmi klub që mund të plotësojë kërkesat e tij financiare. Atletico Madrid gjithashtu do t’i bënte vetes edhe disa pyetje në këtë pikë.

Thashethemet për Juventusin mund të jenë vetëm një mënyrë për të bërë presion te Milani.

Maldini dhe Massara mbase duhet ta kishin zgjidhur çështjen shumë kohë më parë, por kanë qenë muaj të vështirë. Në fakt, ka të ngjarë që të dy drejtuesit të mos i prisnin këto lloj kërkesash ekonomike.

Calhanoglu po kërkon të njëjtën pagë si Ibrahimovic, por ende nuk ka shënuar një gol në kampionat këtë vit. Ai ka të dalë në pah këtë periudhë pas viteve të errësirës, ​​edhe pse megjithatë gjithmonë ka pasur mbështetjen e të gjithëve.

Angazhimi ka qenë i dukshëm, profesionalizmi gjithashtu. Por jo për të vlerë 7 milion euro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu