Calhanoglu, numra si Top Player: është afër De Bruyne dhe Bruno Fernandes!

E kemi parë duke shkëlqyer te Turqia e tij, me dy gola dhe dy asist. Versioni i bukur i Hakan Calhanoglu është kthyer dhe sigurisht që shkëndija erdhi në Firence me Fiorentina-Milan.

Goli i turkut vendosi sfidën dhe i dha 3 pikët Milanit. Natyrisht që kuqezinjtë vuajtën shumë nga mungesa e fantazistit në 30 metrat e fundit.

Në fillim Covid-19, pastaj dëmtimi e mbajtën jashtë dhe e bënë që të humbiste ritmin e vitit 2020.

Pa lojën e Hakan, loja e Milanit nuk është kurrë e njëjtë.

Lidhja e përsosur midis departamenteve mungon, ngjitësi midis dy fazave të tranzicionit!

Kur ai është atje, Milani është shumë më sulmues dhe di se si të krijojë lojë më interesante dhe të rrezikshme për kundërshtarin.

Vëmendje! Që kjo të ndodhë, është e nevojshme që numri 10 turk të jetë në gjendjen më të mirë.

Ne e kemi parë atë nga fillimi i vitit 2020 deri në fund të tij!

Një vit i çmendur, në të cilin Hakan shënoi rilindjen e tij mendore dhe teknike, si pjesa tjetër e ekipit.

Duke marrë parasysh sezonin aktual, ekziston një fakt që nënvizon në provat më të mira rëndësinë e Calhanoglu në formacionin taktik sulmues të Milanit.

Ai është lojtari që është më i pranishëm kur bëhet fjalë për zonën gol.

Për të na kujtuar këtë është faqja zyrtare e Milan, por edhe pa numra në dorë, është e lehtë të biesh dakord.

Hakan Çalhanoğlu është futbollisti kuqezi që ka marrë pjesë aktive në 129 gjuajtje në këtë Serie A.

55 gjuajtje në portë ishin të tijat dhe 74 rastet e krijuara!

Numra të çmendur për një lojtar i cili deri para disa vitesh dukej si një objekt misterioz.

Për të kuptuar se sa e rëndësishme është figura e lartpërmendur, duhet vetëm të shpjegojmë se dy mesfushorët e vetëm që kanë dalë më mirë deri më tani në pesë ligat më të mira evropiane janë Bruno Fernandes (172) dhe Kevin De Bruyne (146).

Hakan është gjithnjë e më shumë një futbollist evropian, dhe me kualifikimin hipotetik në Champions League, ai do të jetë në gjendje të provojë vlerën e tij edhe në skenën më të madhe të futbollit të kontinentit të vjetër!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu