Calhanoglu dhe Champions që duhet t’i “kthejë” Piolit pasi ia hoqi: precedenti që i lidh!

Mes mos-rinovimit dhe një propozimi milioner nga Katari, ndeshja e së dielës së ardhshme kundër Atalanta mund të jetë ndeshja e fundit e Hakan Calhanoglu me fanellën e Milanit.

Një sfidë siç thuhet ndryshe “brenda ose jashtë” për ekipin e Piolit i cili duhet të fitojnë kundër  djemve të Gasperini, duke luftuar për vendin e dytë, për të shmangur parakalimin e mundshëm të Juventusit dhe për të marrë kualifikimin e Champions League që ka munguar prej 8 vitesh.

Për ta bërë këtë, Milani do të ketë nevojë për paraqitjen më të mirë të mundshme kundër një kundërshtari shumë të frikshëm, i cili, në ndeshjen e fundit të mëparshme në Bergamo, u dha kuqezinjve një leksion 5-0.

Në shkurt 2019, Milani i Gattuso fitoi 3-1 me një dygolësh nga Piatek dhe një gol nga Calhanoglu, autor i 1-2 me një goditje të shkëlqyer nga jashtë zonës.

Një precedent, pra, i favorshëm për turkun, i cili, në ndeshjen vendimtare të sezonit, do të ketë mundësinë të “falet” nga Pioli dhe t’i kthejë atë Champions League që, në verën e 2015, ai e mori kur luante te Bayer Leverkusen…

Thirrje historike, është me vend të thuhet. Më 31 maj 2015, me një fitore 2-4 në Napoli në ndeshjen e drejtpërdrejtë javën e fundit, Lazio i Pioli fitoi kualifikimin për në fazat preliminare të Ligës së Kampionëve, duke përfunduar e treta pas Juventusit dhe Romës.

Shorti për hyrjen në fazën e grupeve është i pafavorshëm për Lazion që gjen gjermanët e Bayer Leverkusen.

Në ndeshjen e parë të luajtur në Olimpico më 18 gusht 2015, bardhekaltërit fituan 1-0 me një gol të Keità në minutën e 77-të.

Kthimi luhej javën tjetër.

Calhanoglu udhëheq Leverkusen. Lojtari i ardhshëm i Milanit, shumë i frymëzuar, theu ekuilubrin në minutën e 38-të me një gjuajtje nga brenda zonës së penalltisë. Gjermanët vazhdojnë të dominojnë dhe tejkalojnë Lazion me dyfishimin e Mehmedi në fillim të rikuperimit.

Pas zëvendësimit të Hakan, i cili u duartrokit nga turma vendase, 3-0 e Bellarabi nxorri nga Champions Piolin.

Një 3-0 e rëndë me Calhanoglu si protagonist që do të ndikojë në sezonin e Lazios me Pioli, i cili më pas u shkarkua në pranverë pas humbjes 4-1 në Derby me Romën dhe u zëvendësua nga Simone Inzaghi.

Gjashtë vjet më vonë, Hakan mund të falë veten! Pioli shpreson kështu dhe tifozët kuqezi gjithashtu. Çfarëdo që të ndodhë, do të ishte një lamtumirë me të vërtetë e bukur me arritjen e Champions.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu