CALCIOMERCATO | Yacine Adli në huazim te Bordeaux: arsyet e zgjedhjes së Milanit!

Ndër goditjet e përfunduara nga Milan në merkaton e verës së fundit është edhe blerja e Yacine Adli. Një goditje për të ardhmen, duke pasur parasysh që ai nuk zbarkon menjëherë në ekipin e Stefano Piolit.

Në fakt, klubi kuqezi ka rënë dakord me Bordeaux që të qëndrojë në huazim edhe një vit në Francë.

Ai iu nënshtrua ekzaminimeve mjekësore dhe nënshkroi kontratën, por do të fillojë të punojë në Milanello nga sezoni 2022/2023.

Investimi ishte 10 milionë euro, përfshirë shpërblimet, dhe drejtuesit shpresojnë që qëndrimi i tij në Ligue 1 do ta ndihmojë atë të jetë më i përgatitur kur të arrijë në Milano…

Sipas asaj që është zbuluar nga CalcioMercato.com, vendimi për të lënë Adli te Bordeaux i lejoi Milanit të merrte një skonto prej rreth 7 milionë eurosh midis pjesës fikse dhe shpërblimeve.

Për më tepër, ish -talenti i PSG duke qëndruar në Francë mund të ketë një vazhdimësi më të madhe të punës, e cila nuk ishte aspak e garantuar duke shkuar menjëherë për të veshur fanellën e Rossonerëve.

Mesfusha e Piolit është mjaft e gjerë, prandaj ai do të kishte rrezikuar të mos kishte shumë hapësirë ​​në Itali.

Dy arsye të rëndësishme, pra, e bënë Milanin të vendoste të linte Adli te Bordeaux për një vit tjetër.

Faktori ekonomik sigurisht që peshonte. Çmimi fillestar për kartonin ishte 15 milionë euro plus bonus, ndërsa Milani ofroi 10 mln.

Kishte një distancë dhe në një moment të caktuar negociatat dukej se kishin ngecur, pothuajse ishin zhdukur. Pastaj palët arritën një marrëveshje që i kënaqi të gjithë.

Mesfushori 21-vjeçar do të ketë mundësinë të luajë vazhdimisht për Bordo dhe të jetë gati kur të kthehet në Milano.

Klubi beson fuqishëm te djali. Drejtuesi i skautingut Geoffrey Moncada e ndiqte shpesh dhe e këshilloi ta blinte.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu