CALABRIA RRËFEHET: Me Piolin u grinda, Ibra na dha mentalitetin. Vuaja nga kritikat, ja si ia dola!

Carlo Pellegatti intervistoi Davide Calabria për StarCasino Sport. Një bisedë e gjatë ku mbrojtësi kuqezi përsëriti karrierën e tij, padyshim që gjithashtu u përqëndrua në ngjarjet aktuale dhe momentet e mira personale dhe ekipore.

Calabria, addio in vista? Il Milan cerca un terzino

Hapat e tij të parë në futboll: “Unë hodha hapat e parë me miqtë e mi në ekipin e vendit tim, Virtus Adrense, kam kujtime të mrekullueshme. Rastis të vizitoj menaxherët që punojnë atje dhe djemtë.

Bëra dy audicione me Milanin, ata më zgjodhën mua, kisha kërkesa të tjera, por duke qenë i lindur në një familje milaneze kur isha dhjetë vjeç vendosa të ndjek këtë rrugë”.

Milan: piccolo stop per Calabria, in dubbio per domenica - Fantamagazine

Për rolet: “Unë kam qenë një mesfushor, isha deri në Allievi ku fillova të luaja rolin e mbrojtësit të krahut për shkak të mungesës së lojtarëve. Bëra pak nga të gjitha rolet, pastaj u zhvendosa në të djathtë deri te ekipi Primavera”.

Për idhujt e së kaluarës: “U rrita me Milanin e Carlo Ancelottit, ata ishin të gjithë lojtarë të shkëlqyeshëm, një ekip që fitoi shumë. Paolo ishte një shembull për t’u ndjekur, por të gjithë ishin super si Seedorf, Pirlo … E kam të vështirë të lë dikë jashtë” .

Për shokët e skuadrës në sektorin e të rinjve: “Ende flas me Davide Di Molfetta dhe Ferrari, jam rritur me ta. Kam qëndruar i lidhur me ta, i kam parë përsëri jo shumë kohë më parë.

Calabria in Nazionale, traguardo sudato e meritato

Jam i kënaqur të dëgjoj djemtë me të cilët kam bërë këtë udhëtim të gjatë. Përfitoj nga ky rast për t’i përshëndetur”

Mbi debutimin në Serie A: “Ishte nga janari që isha gati fiks në ekipin e parë me Inzaghi, u thirra nga Primavera për të shkuar në Napoli, por kisha dëmtim. Felicioli bëri debutimin e tij në atë ndeshje, trajneri më tha se së shpejti do të më ndodhte edhe mua. Nga atje e ndjeva që mund të bëja debutimin tim, ndeshja tjetër ishte në Bergamo.

Një përvojë e mrekullueshme. emocion i pabesueshëm, topi i parë që preka është një kujtim i pashlyeshëm dhe e falënderoj përsëri Inzaghin”.

Momenti më i mirë: “Ndoshta goli i parë në Romë, një parabolë në Olimpico me Tottin në tribunë dhe ndaj Alisson. Ishte një moment i lumtur, ekipi po bënte shumë mirë dhe unë gjithashtu. Ishte qershia mbi tortë. Më kujtohet festa te tifozët, ishte një moment emocionues”

Momenti më i vështirë: “Vitin e kaluar pata momente të vështirësisë personale, nuk pata shumë ndihmë por as nuk e kërkova. U përpoqa të mos ndikohesha nga thashethemet, një djalë 22/23 vjeç mund të kalojë një periudhë të keqe, skuadra nuk po ecte mirë dhe gjithashtu në nivelin personal vuaja prej saj. Unë gjithashtu mendova nëse ishte rruga e duhur në atë moment, e binda veten se nuk duhet të dorëzohem.

Duhet të ecësh në rrugën tënde. Askush nuk më dha asgjë dhe unë ia dola”.

Vitin 2020: “Filloi më shumë për hakmarrje, unë po e jetoj atë për t’i provuar vetes dhe dikujt që e kishte gabim për mua. Është një goditje mendore që si lojtar duhet ta kesh nëse do të qëndrosh në nivele të caktuara. Ushqehem me presion, jam shumë i kënaqur me rrugën time si dhe atë të ekipit”.

Davide Calabria | Outdoor | The Owl Post

Për Pioli: “Patëm shumë diskutime në fillim. Si burra u përballëm me njëri-tjetrin, diskutuam se çfarë ishte e gabuar. Nga ditët në vijim arritëm të krijonim një marrëdhënie shumë të fortë. Nuk është rastësi që një ekip është i mirë ose i keq. Nëse lidheni shumë, çdokush ka ndërgjegjen e tij! Ne po japim shumë dhe trajneri po na jep shumë, shpresojmë që ai të kthehet sa më shpejt të jetë e mundur”.

Mbi ekipin: “Nuk ndikohemi nga çfarë thuhet! Ecim ndeshje pas ndeshje. Duhet të punojmë siç po bëjmë. Unë kurrë nuk kam dashur të shoh shumë larg, le të mendojmë për të tashmen. Nëse punojmë mirë, ne do të korrim shpërblimet më tutje”.

Scudetto: “Pse të mos e besojmë atë? Nuk ka kufij. Ju i vendosni vetes kufijtë. Unë mendoj se duhet të mendojmë për maksimumin. Natyrisht, është shumë herët për të folur për objektivat, duhet të vazhdojmë në këtë rrugë, duke menduar për garat e ardhshme. Do të flasim pas disa muajsh”.

Mbi sakrificën në fushë: “Një moment themelor për ekipin, ne duhet të kapërcejmë kufijtë tanë. Jemi në një periudhë historike me ndeshje të afërta, nuk ka pushime, është shumë stresuese për trupin dhe ne përpiqemi të kapërcejmë kufijtë duke dhënë gjithçka për të ndihmuar shokët e skuadrës në kohë vështirësie. Në fushë e tregojmë,  jemi gati për njëri-tjetrin”.

Për Ibrahimovic: “Mendoj se ishte thelbësor sidomos në fillim. Ai na bëri të kuptojmë se çfarë do të thotë të duash të fitosh me çdo kusht.

Nuk duhet të jesh kurrë i kënaqur. Nuk ka kuptim të vendosësh kufij, nuk ka kuptim të jesh i kënaqur me një rezultat. Atë që pashë te Ibra nuk e kam parë kurrë në asnjë lojtar. Ai i bëri të gjithëve mirë edhe për të ardhmen, ai erdhi tek ne për t’u rikthyer në lojë dhe për t’u bërë konkurrues”.

Për mungesën e suedezit: “Ne e përballuam periudhën pa Ibra në mënyrën më të mirë, fatkeqësisht tashmë na ka ndodhur sërish.

Ai do të duhet të na japë edhe më shumë stimuj, jemi një ekip i fortë, duhet të japim diçka më shumë që të mos na mungojë, padyshim dikush si ai është gjithmonë më mirë ta kesh në fushë. Nuk mund të presim që ai të kthehet”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu