Buzëqesh Pioli, fantazisti spanjoll totalisht gati! Europa League si stacioni i rikthimit

Stefano Pioli ende nuk mund të buzëqeshë plotësisht për shkak të gjendjes së të dëmtuarve te Milani i tij por edhe atyre që ende nuk e kanë marrë veten.

Dy lojtarë shumë të rëndësishëm si Ismael Bennacer dhe Mario Mandzukic në fakt janë ndalur kohët e fundit për shkak të problemeve muskulorë.

Por lajmi i mirë vjen nga Brahim Diaz, i cili po garon drejt rimëkëmbjes së plotë fizike. Shenjat pozitive kishin ardhur tashmë në funksion të derbit të së dielës së kaluar, kur spanjolli ishte kthyer në listën e skuadrës edhe pse nuk ishin ende në gjendje 100%.

Sot Gazzetta dello Sport azhurnoi situatën në lidhje me kushtet fizike dhe atletike të Brahim Diaz.

Spanjolli u stërvit rregullisht dje me ata që nuk kishin luajtur në derbin e së dielës. Ai luajti tërë ndeshjen kundër Primavera Milan, duke treguar se kishte gjetur gjendjen e duhur.

Prandaj Diaz është afër formës 100%, duke pasur parasysh që stafi mjekësor i Milanit ka zgjedhur ta lejojë atë të kthehet sa më i qetë që të jetë e mundur pas dëmtimit të fundit, në mënyrë që të mos rrezikojë ndonjë rikthim të problemit.

Problemi i kofshës, i pësuar gjatë derbit të Kupës së Italisë më 26 janar, e detyroi Diaz të qëndronte jashtë për rreth njëzet ditë, duke humbur katër ndeshje zyrtare. Por stoli i së dielës kundër Interit në të vërtetë i dha fund kalvarit të tij.

Stefano Pioli tani ka një armë më shumë për këtë pjesë të fundit të sezonit, e cila është shumë e dobishme duke pasur parasysh ndeshjet e ngushta midis Serie A dhe Europa League.

Dhe në kupë, mbase të enjten, Brahim Diaz mund të gjejë hapësirë ​​dhe një fanellë startuese.

Në rrotacionin e planifikuar nga Pioli në funksion të Crvena Zveza, playmaker i ri tregohet si një prani e mundshme titullar.

Vlerësimet përfundimtare të trajnimit do të bëhen ndërmjet nesër dhe të enjten në mëngjes, por Diaz është një kandidat për një pozicion titullari kundër serbëve, në një ndeshje që nuk duhet të nënvlerësohet.

Është e mundur që talenti nga Malaga të zërë vendin e Hakan Calhanoglu, i cili ende duhet të gjejë shkëlqimin e duhur pas ndalimit për Covid.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu