Brenda laboratorit të Milanellos! Pioli po eksperimenton paparashikueshmërinë dhe elementin befasi!

Gjatë intervistës së dhënë dje për “Il Fatto Quotidiano”, Stefano Pioli foli për qëllimet e karrierës së tij duke u ndalur sidomos te ajo që do të donte të kishte realizuar…

“Çfarë do të doja të thoshin njerëzit për mua në fund të karrierës time? Që kam përmirësuar shumë nga lojtarët që kisha në dispozicion…”.

Për këtë arsye, trashmë trajneri po mendon edhe të variojë modulin e lojës.

Peppe Di Stefano, korrespondent i SkySport për Milanin, komentoi periudhën përgatitore me të cilën Rossonerët po përballen:

“Në pritje të kthimit të ndërkombëtarëve pas Europianit dhe Olimpiadës, një Milan i mirë do të luajë kundër Modena me Tonali, Tomori, Romagnoli, Leao, Bennacer … ne do të shohim një Milan që do të afrohet aq shumë me formacionin startues.

Milani dëshiron të bëjë gjëra të mëdha këtë vit.

Më tregojnë për një harmoni të shkëlqyer në Milanello.

E reja është se, përveç 4-2-3-1 që është marka e Piolit, një 4-4-2 është provuar disa herë, duke marrë parasysh mungesën e një mesfushori tjetër sulmues dhe ardhjen e Brahim Diaz vetëm disa ditë më parë; në disa stërvitje, për më tepër, edhe 4-3-3 gjithashtu është testuar.

Fleksibiliteti është një nga aspektet më interesante kur dëshiron të bëhesh një ekip i shkëlqyeshëm”.

Ndërkohë, Gazzetta shkruan “Në laboratorin e Piolit”, duke u ndalur te fjala “i paparashikueshëm”.

Sepse Pioli dhe Milani duan të vazhdojnë të mahnitin. Trajneri Rossoneri punon në një ekip që di të ndryshojë gjatë ndeshjes.

“I yni do të jetë një sistem i rrjedhshëm i lojës – konfirmoi trajneri – i cili mund të ndryshojë nga ndeshja në ndeshje.

Do të provojmë situata të ndryshme, pozicione të ndryshme, duam të jemi të paparashikueshëm”.

MODULI – Maignan, Kjaer, Rebic dhe Giroud gjithashtu do të fillojnë të punojnë në Milanello të hënën.

Pioli do të ketë gati të gjithë skuadrën në dispozicion (Ibra do të duhet të presë edhe pak) dhe do të jetë në gjendje të eksperimentojë me zgjidhje të reja.

4-2-3-1 mbetet moduli i referencës, baza nga e cila mund të fillohet përsëri. Dhe pikërisht në ato koordinata të reja do të duhet të mësojnë të lëvizin.

Siç u përmend, megjithatë, Milani do të jetë në gjendje të ndryshojë lëkurën e tij këtë vit. Sidomos pasi karakteristikat e mesfushorit të ri sulmues janë identifikuar për të punuar së bashku me Diaz.

NDRYSHIMET – A do të jetë e mundur të shohim së bashku Ibrahimovic dhe Giroud? Me 4-2-3-1, natyrisht jo, ndërsa zgjidhja më e menjëhershme është ajo 4-4-2, por dy sulmuesit mund të jetojnë gjithashtu me një mesfushë prej tre personash në mbështetje të mesfushorit sulmues.

Me “rombin”, në fakt, Pioli mund të shfrytëzonte cilësitë e Tonalit dhe Pobegas.

Një tjetër opsion, një Milan me një 4-3-3: lojë e dyfishtë në mes të fushës dhe dy anësorë sulmues në mbështetje të Ibra ose Giroud”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu