“Bravo Maldini dhe Massara! Kam kaq kohë që flas për Messias dhe kurrë nuk e kuptova një gjë”

Serse Cosmi, e intervistuar nga Gazzetta dello Sport, foli për Junior Messias, goditja e fundit e Milan në merkato.

Sezonin e fundit te Crotone pikërisht Cosmi e stërviti dhe ndaj e njeh mirë brazilianin.

“Ai ka shumë cilësi, ka aftësi të jashtëzakonshme teknike dhe fleksibilitet të madh taktik.

Junior ka një fizik të jashtëzakonshëm dhe mbi të gjitha vlera njerëzore.

Deri në moshën njëzet e pesë vjeç ai ndoqi futbollin e fushave të vogla, por unë kurrë nuk kam parë një profesionist kaq shembullor, të pakundërshtueshëm.

Mbërrin në fushë dy orë më herët dhe largohet nga të fundit. E vlerëson atë që bën, e do punën e tij, e kuptoi se mundësia që ai kishte duhej shfrytëzuar dhe bëri të pamundurën”.

“Me mua luajti si mesfushor i mesit në 3-5-2 ose menjëherë pas sulmuesit, si një mesfushor sulmues. Por anësori sulmues mund të bëjë shumë mirë në 4-3-3, aq i dobishëm për mënyrën se si Milani luan sot, më mirë i djathtë për të qenë në gjendje të kthehet me të majtën.

Ai sulmon thellësinë me dhe pa top, mezi e ndalon. Me të vërtetë ka potencial të madh. Milani e çon atë në një dimension tjetër, por është mundësia e jetës së tij, ai nuk do të gabojë.

Vë bast për të dhe urime Maldini dhe Massara: ata kanë treguar edhe një herë se dinë të zgjedhin mirë”.

“A është një lojtar gati për Milanin dhe për Ligën e Kampionëve? Sigurisht. Më habit vërtet që nuk kishte skuadra të tjera të interesuara për të.

Unë menjëherë thashë se ai mund të luajë në një nga tetë më të mirët e Serie A. Ka përparim, sheh portën, përshtatet, ka një goditje të mirë, driblon, ka forcë.

Dhe pastaj ka një të majtë magjike të klasit brazilian, teknikisht i nivelit më të lartë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu