Brahim Diaz magjeps, gazetari i AS shkruan: “Tani Milani dhe Reali po mendojnë diçka ndryshe por…”

Performanca e Brahim Diaz në Allianz Stadium të dielën në mbrëmje ishte absolutisht e çmuar. Mesfushori i ri sulmues ishte padyshim njeriu kryesor i ndeshjes dhe jo më kot u zgjodh MVP.

Ishte goli i tij i parë që hapi avantazhin kuqezi dhe përsëri falë aftësive të tij personale, Milani fitoi një penallti, e cila më pas u gabuar nga Franck Kessie.

Por përveç këtyre dy episodeve të rëndësishme, Brahim luftoi për të gjithë ndeshjen kundër Juventusit si kurrë më parë.

Tani nyja rreth së ardhmes së tij mbetet për t’u zgjidhur. Ai arriti në huazim nga Real Madrid, pavarësisht se Milan u përpoq të rrëmbente një opsion blerje nga blancos.

Por është e qartë se edhe në Madrid ata janë të vetëdijshëm për marzhet e rritjes së këtij lojtari, dhe për këtë arsye ata kanë zgjedhur të presin.

Brahim Diaz, vetëm 21 vjeç dhe me shumë pak përvojë pas tij, arriti në Milano si bast. Kurrë nuk ka qenë titulluar fiks dhe ai gjithmonë ka bërë më të mirën kur vihet në pikëpyetje, dhe ndeshja në Stadium është prova goditëse e kësaj.

Në 1687 minuta luajtur me fanellën kuqezi, andaluziani shënoi gjashtë gola dhe dha tre asist.

Milani beson te ai dhe do të donte ta mbante. Nga Spanja janë të sigurt për këtë.

“Milani do të përpiqet ta mbajë Brahim Diaz për një vit tjetër”. Sipas asaj që Mirko Calemme shkroi për AS, “Milan nuk dëshiron ta privojë veten nga Brahim Diaz sezonin e ardhshëm. Do të jetë e vështirë për ta rrëmbyer atë nga Real Madrid, por kontaktet midis palëve do të rihapen në qershor për të vendosur të ardhmen e mesfushorit sulmues spanjoll”.

Klubi kuqezi – sipas të njëjtit burim – “do të përpiqet të rinovojë huazimin e tij për një vit tjetër dhe kush e di, mund të përpiqet të fusë një mundësi blerje”.

Në Madrid presin shpërthimin e plotë të cilësisë së Brahim për ta thirrur atë përsëri mes blancos.

Vetë lojtari e gjen veten shumë mirë në Milano dhe në ambientin kuqezi dhe nuk do ta kishte aspak mendje të largohej. Tani gjithçka varet nga dëshirat e Real Madrid.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu