Brahim Diaz: “jo” Arsenalit, ka një marrëveshje midis Milanit dhe Realit! Prapaskenat

Brahim Diaz më në fund është kthyer si protagonist me fanellën e Milanit. Fantazisti spanjoll ka hedhur pas shpine dëmtimin dhe pas disa ndeshjeve të mira ishte vendimtar në ndeshjen kundër Fiorentina, me golin e barazimit që gjithashtu më pas shërbeu për të dhënë fitoren në Firence.

Stefano Pioli e zhvendosi atë gjatë ndeshjes më në qendër, duke e hequr nga krahu i majtë dhe sepse kuptoi se nëse luan në rolin e fantazistit, Brahim mund të japë shumë.

Trajneri e shkëmbeu me Hakan Calhanoglu dhe Milan, gjithashtu falë hyrjes së Ismael Bennacer, ndryshoi ritmin, duke marrë tre pikë me rëndësi themelore për garën e Champions League.

Champions League që Brahim Diaz shpreson ta luajë si protagonist por me cilën fanellë?

Lojtari u bashkua me kuqezinjtë verën e kaluar me formulën e huazimit të thatë. Milani – siç thotë Gianluca Di Marzio – ishte përpjekur të bindte Brahim të transferohej në Milano, tashmë gjatë tregut të transferimeve të vitit 2019, por pa sukses.

Një vit më vonë, siç e dimë të gjithë, Maldini dhe Massara arritën ta mbyllnin marrëveshjen, duke mundur konkurrencën e rëndësishme nga Arsenali, i cili u përpoq ta bindte atë me Arteta, i cili e njeh mirë lojtarin ngaqë e kishte admiruar atë nga afër te City.

Sezoni i Brahim Diaz ka qenë pozitiv deri më tani. Spanjolli arriti të ishte gati kur u vu në pikëpyetje nga Pioli.

E qartë se ai ende duhet të rritet, veçanërisht përpara portës. Shumë pak janë dy gola dhe tre asist, por Brahim ishte një zëvendësues i shkëlqyeshëm për Hakan Calhanoglu.

Milan, siç u përmend, e mori lojtarin në huazim, por arriti, në negociata, një marrëveshje me Realin dhe lojtarin që të uleshin dhe të flisnin për këtë para se të mbaronte kampionati.

Duket e vështirë, deri më sot, të bësh parashikime, por është e qartë – duke pasur parasysh marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy klubeve – që shumë do të varet nga lojtari, i cili nuk do të donte t’i thoshte lamtumirë përfundimisht Milanit.

Nuk mund të përjashtohet që palët përfundimisht të vendosin të rinovojnë huazimin për një vit shtesë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu