Bonera: Ka vetëm dy receta për të ruajtur kreun, ja kur kthehen Ibra dhe Leao

Daniele Bonera, trajneri i Milanit, foli sot në konferencë për shtyp përpara ndeshjes ndaj Fiorentina duke prekur shumë tema.

Nesër në San Siro vjen Fiorentina … “Është një ndeshje e vështirë, gjithmonë ka qenë një ndeshje interesante, në të cilën ne mbërrijmë në një moment të mirë. Fiorentina po kalon një moment dekikat si ky, por ne e dimë vlerën që ata kanë”.

Gabbia ka zëvendësuar më së miri Romagnoli…
“Ne bëmë një paraqitje të mirë mbrojtëse, i zbatojmë konceptet për të gjithë ndeshjet.
Fatkeqësisht ne bëmë atë gabim të vogël, jemi të kënaqur me të gjithë”.

Keni gjetur siguri këtë javë?
“Verona nuk i anuloi siguritë, na duhej të pushonim pas një periudhe të gjatë ndeshjesh. Ne rifilluam udhëtimin atje ku e lamë, por edhe ndaj Verona luajtëm një lojë shumë të mirë, e analizuam. Djemtë dinë çfarë të bëjnë për të qëndruar lartë, ne kemi vetëdijen se jemi të fortë ”.

Lille-Milan, Bonera: "Sappiamo come arginare i francesi. Su Ibrahimovic..."Si i vlerësoni afrimet e reja?
“Ne jemi të gjithë të lumtur, ata arritën në një realitet të rëndësishëm, menjëherë kuptuan se cilat janë kërkesat tona”.

Si është gjendja e Ibrahimovicit?
“Ai do të vlerësohet javën e ardhshme, është në humor të mirë, na bën të shpresojmë për një kthim sa më shpejt të jetë e mundur”.

Cili është momenti i Calhanoglu? “Është pjesë e çdo lojtari që të ketë momente pak a shumë të tilla, kontributi që ai na jep në fushë është i çmuar, ne besojmë shumë tek ai, përtej numrave. Ne jemi të kënaqur me punën e tij”.

A po rritet Tonali?
“Është pak si rruga e Bennacer vitin e kaluar, po rritet, ne flasim shpesh, ne mbështetemi shumë në të, të enjten ai ishte protagonist në pasimin për Rebic, ai ka gjithçka për të përmirësuar veten dita ditës, ne jemi këtu për ta bërë atë të bëhet një lojtar i përhershëm i kësaj skuadre”.

Milan, Bonera: "A Napoli per vincere. Calhanoglu? Tiene a questa maglia" -  Sport - Calcio - quotidiano.netSa kohë duhet që Rebic të rikthehet në formën e plotë?

“Bërryli e ka kushtëzuar atë dhe ai nuk është akoma në 100%, madje edhe për mënyrën e tij të lojës ai është pak i bllokuar. Ne e shqyrtuam lojën dhe bëmë disa konsiderata me të, sa më shpejt që ai të kthehet në 100% karakteristikat e tij do të dalin përsëri. Por ne tashmë e kemi parë ndaj Lille se çfarë është i aftë”.

A mund të luajë Diaz që nga fillimi nesër?

“Gjithashtu konsideruam bazuar në ndeshjen e së enjtes. Ne jemi vërtet të kënaqur me këtë skuadër, Brahim ka hyrë mirë, ai ka teknikë të shkëlqyeshme, ka një vizion të mirë të lojës, ai mund të fillojë nga fillimi”.

A mund të mendoni tashmë për një karrierë si një trajner kryesor?
“Unë jam duke pritur trajnerin tonë, ne shpresojmë që ai do të kthehet së shpejti. Unë ende kam nevojë për disa stërvitje, këshillat dhe ato që po mësoj nga Pioli do t’i mbaj fort”.

Bonera: "Il Milan non cambia, con o senza Ibrahimovic. Tonali determinante"Si është Romagnoli?

“Alessio ishte në dispozicion kundër Lille, ne gjithashtu bëmë një zgjedhje bazuar në shumë ndeshje. Ai kishte luajtur të gjitha ndeshjet”.

Si po shkon shërimi i Leao?

“Ai bëri një kontroll këtë mëngjes, shkoi mjaft mirë, mjekët janë të kënaqur me përparimin, ai do të ketë një kontroll të ri në mes të javës tjetër”.

Infortunio Ibrahimovic, Bonera: "Di solito non esce dal campo... " -  Virgilio SportA mund të qëndrojë Milani në krye për shumë kohë?

“Dëshira jonë është që të jemi në gjendje të qëndrojmë sa më lart, të mbajmë ndezur frymën e sakrificës dhe aplikimi nuk duhet të mungojë kurrë, ato janë gjërat më të rëndësishme për të siguruar që kjo skuadër të qëndrojë sa më lart” .

A shihni ndonjë ngjashmëri me Milanin e vjetër? “Ne fituam në Napoli, është diçka që lidh dy Milan. Kemi një shpirt të shkëlqyeshëm, si dikur. Kam vërejtur se ekziston një dëshirë e madhe për të qëndruar në Milanello, për të punuar, për të sakrifikuar për njëri-tjetrin.

A e ndryshoni pozicionin taktikisht Theo Hernandez? “Ndonjëherë ne i kërkojmë atij që të jetë më i lart ose më mbrapa, por ai luan mirë në të dy mënyrat. Ai është një lojtar i fortë, ka të gjitha cilësitë për të qëndruar dhe mbrapa”

Çfarë kërkon përmirësim?

“Gjithmonë ka situata për t’u përmirësuar, shija e hidhur në Napoli është për golin e pësuar, ashtu si goli i në Lille”.

Në të djathtë ka gjithmonë balotazh Saelemaekers-Castillejo …

“Në atë krah ne jemi të qetë dhe të kënaqur me punën e të dyve, Samu kishte një ndeshje të mirë të kurorëzuar nga goli. Ne kemi një aplikim të shkëlqyeshëm nga të dy, Alexis ka bërë përmirësime të mëdha, ne jemi të qetë”.

Të mungon fitorja në San Siro?

“Nesër do të jetë një ndeshje e vështirë, Fiorentina është një ekip i fortë, ne e dimë atë mirë, respekt maksimal por jemi të vetëdijshëm që për të vazhduar udhëtimin tonë nesër kemi një mundësi të mirë, gjithashtu për të fituar në shtëpi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu