Bonera: A kënaqemi me barazim? Nuk jemi të aftë, ky Milan do vetëm të dominojë kudo!

Daniele Bonera foli sot në konferencë në prag të Lille-Milan, një ndeshje e vlefshme për javën e katërt të Ligës së Evropës.

Në pritje që Stefano Pioli të kalojë koronavirusin, sërish ish-mbrojtësi do të drejtojë ekipin kuqezi.

A mund të jetë fitorja në Napoli një injeksion besimi në funksion të ndeshjes së nesërme? “Padyshim që fitorja është e mirë për moralin e të gjithëve. Ne përballemi me një ekip të shkëlqyeshëm që na vuri në vështirësi, në ndeshjen e parë kemi bërë disa gabime teknike dhe pozicionuese. Nesër do të përpiqemi të mos i bëjmë dhe të fitojmë ndeshjen”

A mund të jetë problem të vazhdohet në Europa League duke qenë se luhet çdo tre ditë?

“Fakti i të luajturit çdo tre ditë është një konstante që ka ardhur nga maji. Unë mendoj se nuk është problem, ne kemi një skuadër të nivelit të lartë. Në këtë moment specifik kemi disa lojtarë të dëmtuar. Por shpirti që u pa në Napoli do të shihet gjithashtu nesër në mbrëmje”.

A biseduat me Ibrën dhe si e gjetët atë? “Unë e pashë atë, por të hënën pas rezonancës ai ishte gati të kthehej, por kjo nuk është asgjë e re. Ai është një atlet i shkëlqyeshëm dhe një njeri i shkëlqyeshëm, i gatshëm të shërohet për të qenë në të mirën e tij dhe për të dhënë kontributin e tij”.

Ju shqetëson që ka akoma disa që janë skeptik kur shohin Milanin lart?
“Gjëja e rëndësishme është të ndihemi të fortë brenda grupit. Mentaliteti ynë është i konsoliduar dhe ne e dimë se çfarë na bëri të jemi në krye dhe ne dimë se çfarë duhet të bëjmë për të qëndruar atje. Pika jonë e fillimit duhet të jetë ajo. Çfarë ndodh jashtë, është pjesë e lojës”.

A do të ishte i mirëpritur një barazim? “Unë do të doja të përgjigjem po, por ne nuk jemi të aftë. Ne kemi një mentalitet me dëshirën për të imponuar veten kudo, është pjesë e historisë së këtij klubi. Ne duhet të vazhdojmë në këtë rrugë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu