Bomber i ri për Champions League: Dhurata e Elliott!

Parakalimi i së dielës së kaluar nga Interi kundër Milanit sigurisht që nuk i shuan ëndrrat e lavdisë kuqezi, duke qenë se ata janë vetëm një distancë pas rivalëve të tyre.

Përveç kësaj, të dielën e ardhshme është derbi, beteja e drejtpërdrejtë për kreun e klasifikimit. Por është gjithmonë mirë të kujtojmë se qëllimi kryesor i Milanit këtë sezon nuk është aspak Scudetto, por kualifikimi për në Champions League.

Kuqezinjtë duhet të kthehen me forcë në kompeticionin e lartë evropian, si për çështjen e të ardhurave ekonomike, ashtu edhe për prestigjin. Milan nuk ka marrë pjesë që nga sezoni 2013-2014.

Edicioni i sotëm i Tuttosport flet për një Milan që do të bënte gjithçka për t’u rikthyer në grupin e ekipeve të kualifikuara në grupin tjetër të Ligës së Kampionëve.

Një moment historik i rëndësishëm që do të shpërblehej në një farë mënyre nga prona e Elliott Management. Në atë pikë, fondi anglo-amerikan do të ishte i përgatitur për të përforcuar Milanin në funksion të sezonit vijues.

Me të ardhurat që vijnë nga UEFA, klubi mund t’i japë Stefano Piolit një goditje të madhe për të përmirësuar dhe për ta bërë skuadrën më konkurruese se kurrë.

Dhurata në fjalë do të ishte një qendër sulmues, një lojtar i cili, duke pasur parasysh moshën e përparuar të Zlatan Ibrahimovic, mund të bëhet udhëheqësi sulmues i së ardhmes me fanellën kuqezi.

Emri është ai i Andrea Belotti, kapitenit dhe sulmuesit të Torinos i cili gjithsesi është gjithnjë e më i prirur për të ndryshuar ekip. “Gallo” ka një kontratë që skadon në qershor 2022 dhe duket shumë larg nga ideja e rinovimit me granatat.

Paolo Maldini mund të kthehej seriozisht te Belotti, një sulmues që është pëlqyer nga Milani për disa kohë, që nga ish-drejtori sportiv Massimiliano Mirabelli, i cili u përpoq ta sjellë atë te kuqezinjtë në verën e vitit 2017.

Një numër i ri 9, pra, për të shkuar në sulmin e Evropës që vlen. Blerja e tij nuk duket se varet nga e ardhmja e Ibra, por nga ajo e Torinos.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu