Biondi dinamik, Pobega po rritet shkëlqyeshëm! “Djalli” e blindoi. Ish-trajneri: Gati për Milanin!

Pas një fillimi të shkëlqyeshëm në kampionat me Spezia, Tommaso Pobega gjithashtu udhëhoqi ekipin Under 21 të Italisë me gola sot në Islandë.

Mesfushori po jep përgjigjet që Milani po priste. Stefano Pioli i vlerësoi cilësitë e tij në grumbullimin e verës, gjithsesi preferoi ta dërgonte atë në huazim për t’i dhënë vazhdimësi. Zgjedhje që po dëshmon se është perfekte.

Attilio Tesser e trajneroi atë vitin e kaluar te Pordenone dhe, në një intervistë me “Minuti di Recovery”, ai foli për potencialin e tij dhe gjithashtu për rolin e tij.

Milan, buon compleanno al giovane Tommaso Pobega: 21 anni per lui

Sipas trajnerit ekspert, Pobega tashmë është gati për Milanin: “Ai ka cilësitë që ta vesh atë fanellë një ditë. Padyshim që ai duhet të pritet dhe ai duhet të vazhdojë të argëtohet me Spezia, duke u rritur çdo ditë”.

Po, ku e sheh Tesser në skemën aktuale 4-2-3-1:

“Ndoshta si një anësor dhe jo si një mesfushor, pikërisht sepse, e përsëris, për sa i përket kohës së futjes pa top ai është një nga më të mirët që kam trajnuar. Ndërkohë, unë e shijoj atë në La Spezia dhe bëj tifo për të”.

Ecuria e Pobegas

I rritur te Triestina dhe Milan, më 23 gusht 2018 ai u transferua te Ternana në Serie C me formulën e huazimit sezonal.

Më 7 tetor ai bëri debutimin e tij profesional duke zëvendësuar Giuseppe Vives në pjesën e dytë të një barazimi 1-1 në shtëpi kundër Renate.

Më 7 nëntor, ai luajti të gjithë ndeshjen për herë të parë me fanellën e Ternanas, në një fitore 1-0 jashtë fushe kundër Fano. Më 27 dhjetor të të njëjtit vit, ai shënoi golin e tij të parë si profesionist në një fitore 2-1 në shtëpi kundër Teramo.

Ternana, la stagione ai raggi X: Tommaso Pobega, una piacevole sorpresa -  Calcio Fere

Më 9 shkurt 2019, mesfushori shënoi dygolëshin e tij të parë në karrierë, në një barazim 2-2 në shtëpi kundër Virtus Verona.

Ai e përfundon sezonin e tij në huazim me fanellën e Ternana duke luajtur 33 ndeshje, duke shënuar 3 gola dhe duke dhënë 3 asistime.

Më 15 korrik 2019, momenti për një tjetër huazim, këtë herë te Pordenone, një klub i sapo promovuar në Serie B. Më 11 gusht ai bëri debutimin e tij duke shënuar golin e tij të parë në një humbje 2-1 në shtëpi kundër Feralpisalò në raundin e dytë të Kupës së Italisë, duke luajtur të gjithë ndeshjen.

TOMMASO POBEGA CONVOCATO DALLA NAZIONALE UNDER 20 | Pordenone Calcio

Më 26 gusht të të njëjtit vit ai gjithashtu bëri debutimin e tij në Serie B, ku në debutimin e tij në fanellën e zezë-jeshile ai shënoi një dygolësh vendimtar në fitoren e friulianëve, 3-0 kundër Frosinone.

Ai e përfundon sezonin e tij në huazim me Pordenone duke luajtur 34 ndeshje në total, duke shënuar 6 gola dhe gjithashtu duke dhënë 4 asistime.

Sapo të përfundojë huazimi, ai kthehet në Milano me të cilin, më 25 gusht 2020, ai zgjat kontratën e tij deri në qershor 2025. Më 23 shtator u huazua te Spezia e sapo promovuar në Serie A. Bëri debutimin e tij në Serie A katër ditë më vonë me rastin e humbjes 1-4 në shtëpi kundër Sassuolo.

Më 1 nëntor 2020, në humbjen 4-1 në shtëpi kundër Juventusit, ai shënoi golin e tij të parë në skuadrën italiane. Ndaj Beneventos do të vinte një tjetër gol, në fitoren jashtë fushe, ndërsa edhe te kombëtarja e Italisë U-21 sot shënoi dy herë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu