Bënte karate, u rrit në mitin Henry: Milan, kush është Ballo-Touré, rraketa që donte të bëhej sulmues

Dy falënderime të mëdha: një për vëllain e tij më të madh, Ballo-Touré i moshuar, i pari që ndjeu talentin e tij.

“Eja dhe luaj futboll, më beso”. Fodé ishte 6 vjeç, merrej me karate dhe shqelmonte, por familja kishte plane të tjera. Dhe këtu hyn në lojë babai:

“Kur pa që po bëhesha i apasionuar pas futbollit, ai filloi të blinte gjithçka. Pantallona të shkurtra, bluza, çorape. Ai gjithmonë vinte të më shihte”

Dhe djali i tij luante mirë, ishte i shpejtë dhe teknik, së pari si një anësor krahu në sulm dhe tani si një mbrojtës i majtë, përforcimi i ri i Pioli si zëvendës Theo Hernandez.

Bye Bye karatesë: “Kisha një karakter të ashpër, topi më qetësoi”.

Fodé Ballo-Touré do të forcojë Milanin në mbrojtje. Blerja e katërt e kuqezinjve pas Maignan – ish shoku i ekipit te Lille – Tonali-t dhe Tomori-t, këta të fundit të blerë zyrtarisht nga Brescia dhe Chelsea.

Lojtari i datëlindjes 1997, 24 vjeç, Ballo-Touré vjen nga një vit me 29 ndeshje dhe 4 asistime te Monaco.

Një “xhol”: mbrojtës që gjithashtu mund të luajë edhe si një sulmues anësor.

Si fëmijë ai luante atje, por një trajner i vëmendshëm i tha atij se ai mund ta përdorte hapin në një mënyrë tjetër: “Kur të lëshohesh me shpejtësi të plotë, mbrojtësit kundërshtarë do të luftojnë të të ndalojnë dhe do ta kenë të vështirë”, më tha ai.

Fodé luajti te PSG i François Rodrigues dhe ishte një premtim i Akademisë.

E imagjinonte veten në ekipin e parë dhe në sulm, por më pas përfundoi në mbrojtje.

“Në fillim isha pak nervoz dhe nuk më pëlqente, isha gjithë kohës duke sulmuar, por trajneri kishte të drejtë”.

Në vitin 2016 luajti dhe humbi finalen e Ligës së të Rinjve kundër Chelsea-t të Mount Abraham.

Ai në të majtë, Tomori qendërmbrojtës me blutë. Pikërisht mbrojtësi kuqezi i qendrës i hoqi një titull duke shënuar golin vendimtar. Tani ata do të takohen përsëri në Milanello.

Operacion afërsisht 6 milion euro në procesin e finalizimit. Kanë një Champions për të luajtur së bashku.

Rruga – Ai kurrë nuk bëri debutimin e tij me PSG, vetëm një stol me lojtarët e mëdhenj, ndaj në 2017 përfundoi te Lille mes polemikash: pasi u mbyll marrëveshja, parizienët akuzuan “Dogues” se kishin kontaktuar lojtarin para përfundimit të kontratës së trajnimit (ndryshe nga ajo Profesioniste).

Pyetje dhe përgjigje, mohime dhe njoftime për shtyp, por në fund federata franceze gjobiti Lille me 15 mijë euro.

Rreth 50 ndeshje te ekipi i parë para lamtumirës. Në janar 2019 ai nënshkroi me Monaco-n e Titì Henry, një idhull i fëmijërisë.

Duke u rritur në Conflans-Sainte-Honorine, rreth njëzet kilometra larg Parisit, Fodè u stërvit me mitin e Francës së madhe, kampionëve të botës dhe Evropës.

Pas lamtumirës së heroit të tij të vjetër, ai e pa fushën pak më pak.

Viti i parë dhe vendi i 17-të në një sezon katastrofik plot vështirësi, pastaj rikuperimi.

Njëzet e pesë ndeshje në 2019-20 dhe 29 vitin e kaluar, por asnjëherë me gol.

Ndërkohë ai gjithashtu ndryshon ekipin kombëtar: përkundër 8 ndeshjeve në U21 franceze, në 2021 ai zgjedh Senegalin për shkak të nënës së tij (3 paraqitje).

Ai do të jetë senegalezi i tretë që luan për Milanin pas Niang dhe Mohamed Sarr.

Fode mbart disa lidhje me Italinë: në 2016, gjatë Ligës së të Rinjve me PSG, ai shënoi një gol kundër Romës në çerekfinale.

Ndër kundërshtarët ishte Luca Pellegrini. Në 2019, megjithatë, ai përfundoi i treti në Kampionatin Evropian me Francën U21 në eventin e luajtur në shtëpi (dy ndeshje si titullar kundër Anglisë dhe Spanjës).

Përparësitë: besueshmëria, vrapimi, teknika, fleksibiliteti.

Natyra ofensive që e shoqëron akoma. Duket se kur ishte 16 vjeç Tottenham e donte atë dhe se ishte gati t’i ofronte një kontratë me vlerë të lartë.

Ballo-Tourè luajti dhe u rrit te PSG, ëndërroi debutimin e tij dhe tha “jo”.

Pjesa tjetër është histori. Ai do të vazhdojë në Milano, te kuqezinjtë… Dhe, Champions tani mund ta zhvillojë me fanelën e “Djallit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu