“Bennacer fillimisht nuk donte Milanin! E kishte ndarë mendjen te ky klub francez, por e kërcënova…”

Milan është gëzuar nga kthimi i Ismael Bennacer në ekipin e parë pas një kohe të gjatë, e disata në këtë sezon që deri tani ka qenë thuajse i mallkuar për algjerianin.

Lëndimet e muskujve e kanë mbajtur atë larg për një kohë të gjatë dhe i ka munguar mesfushës së Milanit.

Algjeriani, një lider i vërtetë i mesfushës së bashku me Franck Kessie, humbi 19 ndeshje zyrtare këtë sezon.

Megjithatë, Milani beson te djaloshi dhe fakti që sezonin e shkuar ishte ndër më të mirët dhe është zgjedhur edhe futbollisti më i mirë afrikan, e konfirmon.

Natyrisht, dikur transferimi i tij nga Empoli te Milani u përqesh, por ka edhe një prapaskenë interesante të treguar sot.

Në verën e vitit 2019, Milani pagoi 16 mln euro te Empoli dhe presidenti Fabrizio Corsi zbulon se si shkuan negociatat.

“Fillimisht Fiorentina më pyeti për lojtarin dhe u informua, gjatë sezonit – shpjegon Corsi – Unë gjithashtu do t’ia shisja atë, ne vendosëm klubin në kontakt me agjentët e tij. Por Ismael nuk donte të ikte, ai nuk ishte i bindur për destinacionin”.

Preferenca e Bennacer ishte e ndryshme: “Nuk kishte asnjë mënyrë për t’i ndryshuar mendje, ai donte me çdo kusht të shkonte te Lyon. Ata kishin pasur disa kontakte dhe ai kishte vendosur të kthehej në Francë”.

Pastaj përfshirja e Milan: “Në fund ai shkoi në Milano edhe nëse fillimisht nuk ishte zgjedhja e tij e parë. Unë e binda atë, duke i thënë se përndryshe do ta kisha mbajtur në Empoli edhe në Serie B. Kërcënimi funksionoi”.

Më 4 gusht 2019, Milan zyrtarizoi afrimin e Ismael Bennacer nga Empoli, për një kosto 16 milion eurosh.

Kuqezinjtë zgjodhën bastin për algjerianin pasi u përpoqën të arrinin në mesfushorë të tjerë si Ceballos ose Torreira. Ish- empolezi ka nënshkruar një kontratë me vlerë 1.5 milion euro në vit deri në 2024.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu