Benitez i kthehet finales së makthit kuqezi në Stamboll: Liverpool triumfoi jo me fat…

Finalja e Champions 2005 midis Milan dhe Liverpool mbeti në historinë e futbollit për shkak të përmbysjes legjendare të ekipit anglez nga 3-0 për kuqezinjtë në 3-3 dhe pastaj fitore me penallti për “reds”…

Një ndeshje që dukej e mbyllur nga djemtë e Ancelottit në pjesën e parë, tre gola në avantazh, por më pas gjëja e pabesueshme ndodhi në pjesën e dytë…

Një disfatë e zjarrtë… Milani u konsiderua favorit i madh në prag. Me kalimin e viteve komentet janë ndarë në atë lojë dhe sot Rafa Benitez, trajneri i të kuqve i asaj kohe, është rikthyer të flasë për atë lojë të famshme.

Finalja e luajtur më 25 maj 2005 ende i bën tifozët e Milanit të dridhen, të mposhtur në mënyrë të bujshme nga Liverpool në penallti pasi ishin tre gola përpara në fund të pjesës së parë të ndeshjes…

Një fitore sigurisht e guximshme, por që trajneri i Reds Rafa Benitez nuk e konsideron absolutisht me fat.

Trajneri spanjoll dha një intervistë për tabloidin britanik Daily Mail dhe foli për ndeshjen që e lejoi atë të fitonte kupën me veshë të mëdhenj.

Atyre që thonë se Liverpool fitoi me fat, spanjolli u përgjigjet: “Ne nuk ishim me fat sepse për të fituar mposhtëm Juventusin në çerekfinale dhe ishte një ekip i nivelit shumë të lartë që luajti 5-3-2. Taktikisht na duhej të adaptoheshim. Por ne bëmë mirë dhe besimi po rritej. Pastaj kemi luajtur kundër Chelsea, ndoshta skuadra më e mirë në Evropë, sigurisht në Angli, por kemi pasur shumë besim dhe ia dolëm.

Ne ishim një ekip i bindur. Unë mendoj se Liverpooli aktual mund të bëjë mirë dhe të shkojë në finale. Ne u takuam me Milanin, një ekip të madh. Por besimi i ekipit tonë ishte në rritje dhe në ndeshjen e hapur ne mund ta bënim atë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu