“Bëj sportistin, jo politikanin!” Shkëndija mes Ibrahimovic dhe LeBron James…

Ditët e fundit, Zlatan Ibrahimovic dha një intervistë interesante në faqen zyrtare të UEFA-s dhe përfundoi duke folur edhe për LeBron James. Ashtu si ai, 36-vjeçari amerikan gjithashtu ka lënë gjurmë në botën e sportit.

Sulmuesi i Milanit e vlerëson atë në një nivel sportiv, por nuk pajtohet me faktin që ai ekspozon veten për çështje të caktuara:

“Më pëlqen shumë – deklaroi ai – sepse ajo që ai bën është fenomenale. Por nuk më pëlqen kur njerëzit me këtë status flasin për politikë. Bëj atë që je i mirë. Unë luaj futboll, nuk bëj politikë. Po të isha politikan, do të bëja politikë.

Ky është gabimi i parë që disa njerëz bëjnë kur ndihen se kanë mbërritur lart dhe kanë prekur gjithçka.

Mendoj se është më mirë të qëndrosh larg nga tema të caktuara dhe të bësh atë që je i mirë, përndryshe rrezikon të mashtrosh veten”.

LeBron James dëshironte t’u përgjigjej pretendimeve të Ibrahimovic. Në një konferencë shtypi të mbajtur pas fitores së Lakers të tij kundër Portland, ai iu përgjigj suedezit:

“Unë kurrë nuk do të hesht përpara padrejtësive. Unë jam personi i gabuar për të kritikuar, sepse e përgatis veten para se të flas për politikë.

Unë e di se sa i fuqishëm mund të jetë zëri im dhe mund të ndihmoj në luftën kundër padrejtësisë. Unë jam pjesë e një komuniteti, unë kam 300 fëmijë në shkollën time në Akron dhe ata kanë nevojë për një zë. Unë dua të jem zëri i tyre”.

Lojtari legjendar i NBA nuk e ndan aspak mendimin e Zlatan dhe kujton një episod që kishte protagonist futbollistin e Milanit: “Qesharake që ai thotë këto gjëra, sepse në vitin 2018 ai bëri të njëjtën gjë në Suedi duke folur për racizmin e lidhur me origjinën e tij dhe mbiemri i tij”.

Në fakt, Ibrahimovic tre vjet më parë theksoi se kishte sulme sistematike raciste kundër tij: “Ata e bëjnë këtë sepse emri im është Ibrahimovic – tha ai – dhe jo Andersson ose Svensson. Nëse do të thirresha Andersson ose Svensson, më besoni, ata do të më mbronin pavarësisht, edhe nëse vidhja një bankë”.

Ne do të shohim nëse tani do të ketë një kundërpërgjigje nga Zlatan për LeBron, edhe nëse nuk duket e nevojshme.

Të dy kanë ide të ndryshme në lidhje me rolin që duhet të ketë sportisti, edhe nëse duhet thënë që amerikani nuk gabon duke thënë që Ibra e ka shpenzuar veten për racizëm (duke bërë mirë, ndër të tjera) dhe për këtë arsye ka marrë një qëndrojnë në një temë shumë të ndjeshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu