Bartomeu pranoi zyrtarisht ekzistencën e projektit Super League! Ajka e Europës bashkë

Lajmi për dorëheqjen e Bartomeu si president i Barcelonës – ndodhi mbrëmë – jo vetëm që ka lënë pasoja në botën blaugrana por edhe në universin e futbollit.

Në konferencën e lamtumirës, ​​në fakt, ish-ish presidenti i klubit katalanas konkretisht pranoi ekzistencën e projektit Super League të Evropës, një konkurs në të cilin, sipas vetë Bartomeu, klubi blaugrana do të marrë pjesë.

Kjo ide ka qenë prej kohësh pjesë e bisedave të shpeshta në botën e futbollit, por asnjëherë nuk u emërua drejtpërdrejt nga një përfaqësues i një prej klubeve më të rëndësishme në botë.

AS – gazeta e famshme spanjolle – ka rindërtuar dhe hipotezuar se si dhe kur duhet të zhvillohet ky turne revolucionar. Super League e Evropës duhet të hapë dyert në shtator 2022 dhe të parashikojë 18 pjesëmarrës që do të garojnë me ndeshjet brenda dhe jashtë.

Në fund të sezonit të rregullt do të ketë një playoff përfundimtar midis klubeve më të mira në të cilat do të vendoset kampioni i turneut: një garë futbolli, pra, e frymëzuar nga NBA.

Në mesin e ekipeve pjesëmarrëse, sipas asaj që raportojnë Sky dhe Sports Illustrated, duhet të jetë “cremè de la cremè” të kampionateve kombëtare, ndryshe ajka!

Prandaj, për Spanjën duhet të paraqiten Barcelona, ​​Atletico Madrid, Real Madrid dhe Valencia ndërsa për Italinë hapësira për Juventusin, Interin dhe Milanin.

Nëse në Francë do të ketë PSG, Marseille dhe Lyon për Gjermaninë do të përfshijnë Bayern Munchen, Borussia Dortmund dhe Bayer Leverkusen.

Më në fund, hapësira midis ekipeve angleze në Liverpool, Chelsea dhe dy ekipeve nga Manchester.

Një konkurs revolucionar, elitist dhe ende jo zyrtar i mbështetur nga huatë nga banka e Nju Jorkut JP Morgan.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu