BAKAYOKO: “Kthehem te një Milan më i fortë! Vendin dua ta fitoj, nga këtu nuk dua të largohem më sepse është shtëpia ime”

Timoue Bakayoko sot ka dalë përpara medieve për konferencën e shtypit të prezantimit duke iu përgjigjur të gjitha pyetjeve dhe duke folur për ndjesitë e para në këtë rikthim pas 2 vitesh.

Çfarë Milan gjeni?

“Mbaj mend mirë ndeshjen time të fundit kundër Spal, për fat të keq ne nuk ishim në gjendje të kualifikoheshim në Ligën e Kampionëve.

Për mua është mirë të kthehem, me Milanin në Ligën e Kampionëve. Është një Milan më i fortë se ai që lashë, me të vërtetë jam i lumtur”.

Ju e njihni mirë mjedisin kuqezi. A ju motivon kjo gjë?

“Unë kam një marrëdhënie të shkëlqyeshme me tifozët e Milanit. Në fillim nuk ishte e lehtë, por më pas gjërat u bënë më mirë dhe unë isha në gjendje të fitoja dashurinë e tifozëve”

Çfarë kërkon trajneri Pioli nga ju dhe çfarë mund të jepni më shumë se mesfushorët e tjerë?

“Unë fola menjëherë me trajnerin në një mënyrë shumë të qetë. Unë do të bëj çmos për të dhënë kontributin tim. Ekipi po bën mirë, unë do të sjell përvojën time”

Çfarë marrëdhënie keni me Paolo Maldinin?

“Paolo dhe unë kemi një marrëdhënie të shkëlqyer. Ai më ndihmoi shumë kur mbërrita në Milano, ai ishte pranë meje në momente të vështira. Ai është një person i madh, kam mësuar shumë pranë tij”

A është ky Milani më i fortë se ai që keni lënë?

“Po, ky Milan është ndryshe, ka edhe shumë francezë. Skuadra është më e fortë, mezi pres të luaj me shokët e mi të rinj të skuadrës dhe të arrij shumë rezultate pozitive”

Ndiheni si në shtëpi në Milano? Dëshironi të fitoni Scudetto -n?

“Shpresoj të qëndroj këtu edhe pas këtyre dy viteve në huazim, të gjithë e dinë sa i lidhur jam me këtë klub që e konsideroj si shtëpinë time.

Kur je te Milani duhet të synosh gjithmonë maksimumin, do të jap gjithçka për të fituar shumë trofe sa të jetë e mundur”.

A jeni lodhur nga huazimet e shumta vitet e fundit?

“Në këtë pikë të karrierës sime kam nevojë për stabilitet pas gjithë këtyre huazimeve, kështu që shpresoj të qëndroj në Milano për një kohë të gjatë. Unë do të bëj gjithçka të mundshme për ta bërë atë të ndodhë”

A ndiheni gati për të luajtur menjëherë?

“Mesfusha e Milanit është e fortë, unë jam gati të vihem në dispozicion. Unë do të jap më të mirën time çdo ditë, atëherë i takon trajnerit të vendosë se kush do të luajë”.

Çfarë Kessie gjetët?

“Ndihem mirë me të. Ai është rritur dhe është përmirësuar shumë në të gjitha aspektet, jam i lumtur që e kam ritakuar.

Mund të them për të ardhmen e tij që shpresoj që ai të qëndrojë në Milano”

Keni folur tashmë me Ibrahimovic?

“Dje folëm pak gjatë stërvitjes. Të gjithë e njohin Zlatan dhe karrierën e tij, të gjithë duhet ta shikojmë atë si shembull dhe të përsërisim profesionalizmin e tij. Jam i lumtur që do të jem në gjendje të luaj me të”

Si e keni parë Milanin e Piolit nga jashtë?

“Kam bërë vetëm dy seanca stërvitore, gjithmonë do të dëgjoj këshillat dhe udhëzimet e trajnerit. Tani për tani, nuk duken shumë të ndryshe nga ato që më dha Gattuso”

Cilat janë skuadrat për të mposhtur për të fituar Scudetto -n?

“Milani me siguri është në garë, vitin e kaluar ata përfunduan të dytët dhe u afruan. Por gjëja më e rëndësishme është të shikosh ndeshje pas ndeshje, gjithashtu të vlerësosh klubet e tjera.”

A jeni më mirë në mesfushë me dy apo tre lojtarë?

“Paraqitjet e mia do të jenë të njëjta, nuk luaj vetëm por së bashku me një ekip. Trajneri do të zgjedhë formën, unë gjithmonë do të jap më të mirën time”.

U ktheve në Milano pas dy vitesh. A keni gjetur ndonjë ndryshim që ju ka bërë më shumë përshtypje?

“Nga momenti i parë që u ktheva pashë disa ndryshime të rëndësishme në Milanello. Klubi është rritur shumë në dy vitet e fundit, jam vërtet i lumtur që jam këtu.”

Sa afër keni qenë për t’u kthyer te Milani sezonin e kaluar?

“Ka pasur negociata, por nuk e di sa afër isha për t’u kthyer këtu. Por tani kjo nuk është e rëndësishme, gjëja më e rëndësishme është që u ktheva këtu.”

Te Milani rigjeni edhe Giroud dhe Tomori, me të cilët keni luajtur te Chelsea …

“Unë fola me ta edhe para se të kthehesha këtu. Ata më inkurajuan të kthehesha këtu.”

Çfarë ju ka munguar më shumë nga Milani në këto dy vjet?

“Më ka humbur gjithçka, Milani, njerëzit, klubi, tifozët. Unë jam kthyer shpesh në Milano me familjen time gjatë viteve, jam i lumtur që jam këtu”

Çfarë mund të gjeni te Milano që nuk e keni pasur ende në karrierën tuaj?

“Unë dua të përpiqem të jem i lumtur te Milani dhe të përpiqem të fitoj sa më shumë trofe të jetë e mundur”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu