Bakayoko do Milanin, Tuttosport: “Por kujdes nga Chelsea dhe Marina Granovskaia, kontratat e tyre…”

Një nga goditjet për të forcuar skuadrën e Milanit në këtë seancë verore me siguri do të vijë në mesfushë.

Mund të bëhet fjalë për një kthim mjaft të vlerësuar, domethënë të një lojtari që la kujtime të mira për cilësitë e tij disa sezone më parë…

Ky është Tiemoué Bakayoko, lojtari francez që Milani e ka identifikuar si një alternativë ideale për Kessie.

Përveç blerjes së Tonalit, kuqezinjtë duhet të afrojnë një mesfushor tjetër për të kompensuar mungesën e Kessie në funksion të Kupës së Afrikës në janar 2022.

Bakayoko do të ishte ideali për karakteristika dhe përpara mbrojtjes. Ai e njeh mirë mjedisin, ka luajtur në huazim në Napoli sezonin e kaluar dhe për këtë arsye e di se çfarë nevojitet në Serie A.

Për më tepër, do të kishte tendencë të ishte një operacion me kosto të ulët, nëse Chelsea nuk pengon.

Të fundit në këtë drejtim vijnë nga edicioni i sotëm i Tuttosport.

Gazeta flet për Milanin seriozisht të gatshëm për ta sjellë Bakayoko përsëri te kuqezinjtë.

Edhe me formulën e blerjes së plotë.

Kuqezinjtë do të shfrytëzonin vitin e fundit të skadimit të kontratës së klasës francezit.

Marrëveshja e tij me Chelsea do të përfundojë në qershor 2022 dhe, duke mos u konsideruar një pjesë e rëndësishme nga blutë, Bakayoko gjithashtu mund të paketojë çantat e tij për një shumë modeste.

Por kujdes për kundërveprimin e Chelsea, i cili mund të përfitojë nga klauzola automatike e rinovimit vjetor.

Kompania londineze do ta përdorte këtë duke zgjatur marrëveshjen me Bakayoko deri në vitin 2023, në mënyrë që të mos rrezikonte ta humbte atë me kosto të ulët apo edhe me zero.

Një lëvizje e ngjashme me atë të bërë me Olivier Giroud, një tjetër objektiv i Milanit kontrata e të cilit u zgjat për një sezon tjetër, në mënyrë që të shmangte largimin falas në fund të sezonit.

Një lëvizje që i bën planet e Paolo Maldini të vështira, por që ka vullnetin e Bakayoko në krah: mesfushori dëshiron Milanin dhe nuk ka ndërmend ta bëjë Chelsea të shfrytëzojë klauzolën e rinovimit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu