Baggio te Milani në 1990, Galliani zbulon: “Berlusconi ia la Juventusit vetë sepse avokati Agnelli…”

Adriano Galliani, me rastin e hapjes së tregut të transferimeve verore, u ngjit në skenën e ngjarjes dhe tregoi një anekdotë mbi temën kryesore të mbrëmjes.

Episodi i zbuluar nga menaxheri aktual i Monza ka të bëjë me transferimin e Roberto Baggio nga Fiorentina te Juventus.

Me atë rast, Djalli ishte me të vërtetë një hap larg nga kampioni italian:

“Baggio nuk erdhi në Milano në 1990 pas një bisede midis Agnelli dhe Berlusconi. Unë tashmë kisha nënshkruar me Caliendo (agjent i Baggio në atë kohë) dhe në atë moment avokati na thërret dhe helikopteri i tij arrin pak më vonë”.

Ish CEO i Rossonerëve vazhdon: “Shkojmë te Corso Marconi dhe avokati Agnelli i kërkon Berlusconit ta lërë Baggio, sepse ndryshe do të vazhdonte të fitonte.

Unë bërtita, nuk doja të më ikte Baggio por Berlusconi i dha fjalën avokatit dhe Baggio shkoi te Juventusi”.

Pavarësisht përpjekjes së Gallianit për kundërshtim, Divin Codino pastaj kaloi te Bianconerët ku ai luajti për pesë vjet, duke mbledhur 200 paraqitje dhe 115 gola në përgjithësi.

Vetëm në vitin 1995 rrugët e Baggio dhe Milan u bashkuan dhe për dy vjet sulmuesi veshi fanellën kuqezi (67 paraqitje dhe 19 gola).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu