“Aty nuk luhet normalisht…” Pioli dhe polemika mbi dimensionet e fushës së Spezia-s: çfarë thotë rregullorja!

Një fitore e rëndësishme për kuqezinjtë në ndeshjen e djeshme jashtë fushe kundër Spezia. Në fund të ndeshjes, trajneri i Milanit Stefano Pioli pranoi se ai kishte pasur shumë vështirësi në zgjidhjen e ndeshjes dhe se, në realitet, ishte një sfidë nga e cila ai kishte frikë tashmë në ditët e mëparshme.

Pse? Trajneri i Rossonerëve ishte mjaft i vetëdijshëm për vështirësitë që mund të krijojë një ekip si Spezia, vetëm mendoni për humbjen e sezonit të kaluar 2-0 kundër ligurianëve…

Por kjo nuk është e tëra. Pioli theksoi se stadiumi i tyre, Alberto Picco, ka një fushë pak më të vogël se sa stadiumet e tjera të Serie A, dhe se kjo mund të ketë krijuar disa vështirësi për djemtë e tij.

“Madhësia e fushës nuk është e përshtatshme. Fushat duhet të jenë të njëjta për të gjithë sepse të gjithë duhet të kenë mundësinë të luajnë në të njëjtën sipërfaqe”.

LA SPEZIA, ITALY – NOVEMBER 01: General view during the Serie B match between AC Spezia and AC Chievo Verona at Stadio Alberto Picco on November 1, 2019 in La Spezia, Italy. (Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images for Lega Serie B)

Këto ishin fjalët e përdorura nga Stefano pas ndeshjes  Spezia-Milan. Deklarata që mund të kenë krijuar keqkuptime. Pra, për ta sqaruar, le të kuptojmë më mirë se çfarë thotë rregullorja për madhësinë e fushave të Serie A dhe nëse ka rregulla specifike që duhen respektuar…

Pas fjalëve të Stefano Piolit, shumë do të kenë menduar: a përdor La Spezia një fushë që nuk përputhet? Përgjigje negative. Stadiumi Alberto Picco është me të vërtetë më i ngushtë se fushat e tjera të Serie A, por jo i parregullt për këtë arsye.

Në fakt, objekti La Spezia është 105 metra i gjatë dhe 65 metra i gjerë: një masë e lejuar, edhe nëse pjesa tjetër e fushave të Serie A është 3 metra më e gjerë.

Siç thuhet në rregulloret e Serisë A të hartuara në vitin 2006, “fusha duhet të jetë një drejtkëndësh 105 metra e gjatë dhe 68 metra e gjerë. Vetëm në rastet e kufizimeve strukturore të pakalueshme, të zbuluara dhe konstatuara nga Lega Nazionale Professionisti, tolerohet zvogëlimi i gjerësisë deri në një minimum prej 65”.

Stadiumi Alberto Picco është i rregullt dhe për këtë arsye i përdorshëm pasi ka kufizime strukturore që nuk mund të eliminohen. Këtu e panjohura zgjidhet!

Sidoqoftë, Stadiumi Spezia nuk është e vetmja fushë me gjerësi të ngushtë në Serie A. Edhe Castellani i Empoli dhe Unipol Domus i Cagliari janë pak më të ngushtë se rregullatori 68 metra.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu