Atalanta nxjerr blof mediat: “Kurrë nuk kërkuam përjashtimin e Milan, Inter dhe Juventus! Për ne ato klube…”

R

“Futbolli u përket tifozëve. Por është një gënjeshtër absolute që Atalanta ka dashur ndonjëherë të kërkojë përjashtimin nga Seria A të tre anëtarëve italianë të SuperLeague (Inter, Milan dhe Juventus), i cili në çdo rast bazohet në parime të gabuara”.

Luca Percassi, CEO i Atalanta, e bëri të qartë para konferencës për shtyp të trajnerit Gian Piero Gasperini në prag të ndeshjes kundër Romës.

“Milan, Inter dhe Juventus janë klube shumë të rëndësishme për futbollin italian. Ne, si klub, iu përmbajtëm menjëherë deklaratës së UEFA-s të tielën – përsëriti menaxheri.

“Të gabosh është njerëzore dhe klube të ndryshme po kthehen në hapat e tyre. Tashmë si këshilltar i Ligës unë isha shprehur në takimin e jashtëzakonshëm të dielën në mbrëmje. Ashtu si Atalanta ne besojmë se ndajmë fjalët e Aleksander Ceferin, presidentit të UEFA-s, të hënën: ne mbështesim koncepte meritokratike dhe mbështetëse, çdo qytet duhet të përfaqësohet dhe të gjithë përbërësit meritojnë respekt, gjithashtu Cagliari dhe Benevento”.

Percassi beson se kjo që ndodhi do të jetë me vlera: “Nga tronditja që sapo kemi provuar, ne duhet të mbledhim mundësi nga këndvështrimi i futbollit italian. Tema për të cilën unë insistoj në asamble dhe në këshillet e Lega është që ne të vazhdojmë jo të flasim për futbollin: ne flasim vetëm për çështje si fondet.

Kjo gjë nuk mund të shihet dhe nuk mund të lexohet, por ne kemi marrë pozicione të forta ndaj politikave të presidentit aktual të Lega-s edhe mbi fondet, nga të cilat askush nuk i ka deri më tani të folura dhe të shkruara në terma të saktë”.

“Ne jemi të bindur që futbolli i përket të gjithëve: çdo ndryshim kërkon procese të gjata dhe ndarje – përfundon Percassi -. Sipas mendimit tim Andrea Agnelli nuk do të japë dorëheqjen: brenda një rruge të gjithë janë të lirë të sillen siç mendojnë.

Na duhet përvoja e të gjithëve. Pas kësaj deklarate të famshme për ne pa histori evropiane, ai i telefonoi babait tim Antonio duke kërkuar falje: ai donte të shprehte vetëm konceptin e nevojës për stabilitet financiar për klubet e mëdha në rast të moskualifikimit për kupat”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu