Atalanta-Milan: nga 5-0 në dy fitore radhazi, si ka ndryshuar formacioni brenda 2 vitesh

Një fitore shumë më e qartë se sa sugjeron rezultati, ajo e arritur nga Milani në Stadiumin Gewiss në Bergamo kundër Atalanta. Një 2-3 që erdhi në fund të një paraqitjeje me të vërtetë të nivelit, sigurisht më e mira i këtij fillimi të sezonit së bashku me orën e parë të ndeshjes kundër Atletico në Ligën e Kampionëve.

Një fitore e djeshme me të cilën Milani pushtoi stadiumin Gewiss në Bergamo për herë të dytë katër muaj larg nga 0-2, në javen e fundit të sezonit të kaluar, gjë që i siguroi atyre vendin e dytë në renditjen dhe kualifikimin në Champions.

Në Bergamo pikërisht aty ku më 22 dhjetor 2019, Milano arriti ndoshta pikën më të ulët në historinë e tij të fundit me një humbje të qartë 5-0 të pësuar nga një Atalanta e pameshirshme e cila mund të kishte fituar edhe me një pasiv më të rëndë.

Shumë gjëra kanë ndryshuar te Milani që atëherë, por jo perceptimi se ajo e diela para Krishtlindjeve përfaqësonte një pikë kthese të vërtetë në historinë e fundit të Rossonerëve.

Në fund të fundit, mjafton të krahasojmë tre formacionet në fushë për të kuptuar se sa ka ndryshuar që atëherë.

Në tre ndeshjet e luajtura në Bergamo, vetëm 4 lojtarë ishin të pranishëm, si titullare ose duke filluar nga stoli në të gjitha ndeshjet: Kessie, Leao, Calabria dhe Bennacer.

Krahasuar me 5-0 në 2019, mbrojtja ka ndryshuar plotësisht. Në fakt, ajo ka kaluar nga një linjë në katër e përbërë nga Donnarumma, Conti, Musacchio, Romagnoli dhe Rodriguez me Calabria si rezerve dhe Hernandez i skualifikuar te 5-0 dy vjet më parë, në një formacion të ri në dy ndeshjet e fundit me Donnarumma, Calabria, Hernandez, Kjaer dhe Tomori në fushë në maj dhe e njëjte dje me vetem Maignan në porte si ndryshim.

Bennacer dhe Kessie ishin të pranishëm në mesfushë në turpin e vitit 2019 me Bonaventura dhe Calhanoglu përpara dhe Suso, Leao e Piatek.

Katër muaj më parë, pa Ibra, hapësirë ​​përpara Saelemakers, Calhanoglu dhe Diaz në mbështetje të Leao, një protagonist i madh dje me Rebic (titullar) dhe Diaz-Saelemaekers të pazëvendësueshëm. Sandro Tonali nuk ishte i pranishëm në maj.

Prandaj, nga ekipi i vitit 2019, vetëm 3 lojtarë të rregullt (Bennacer, Kessie dhe Leao) ishin të pranishëm në ekipin që dy vjet më vonë morën një nga fitoret më domethënëse të menaxhimit të Piolit…

Atalanta-Milan 5-0
Donnarumma; Conti, Romagnoli, Musacchio, Rodriguez (Calabria 1′); Kessie, Bennacer, Bonaventura (Piatek 64′); Suso (Castillejo 84′), Calhanoglu, Leao

Atalanta-Milan 0-2
Donnarumma; Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez; Kessie, Bennacer (62 ′ Krunic); Saelemakers (79′ Dalot), Diaz (61′ Meite), Calhanoglu, Leao (79 ′ Mandzukic)

Atalanta-Milan 2-3
Maignan; Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez (Ballo-Toure); Kessie, Tonali (Bennacer); Saelemakers, Diaz (Messias), Leao (Pellegri), Rebic

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu