Castillejo largohet, cili është anësori në fokusin e Milanit që Franca e njohu pas eurogolit (VIDEO)

Nuk është sekret që Milani do të kërkojë një anësor të ri sulmues të djathtë në fushatën e ardhshme të transferimeve.

Stefano Pioli ka nevojë për një përforcim në atë rol për rreshtimin e tij taktik të 4-2-3-1.

Alexis Saelemaekers do të konfirmohet, klubi beson në të dhe do të vazhdojë të synojë për të sezonin e ardhshëm.

Ai që do të largohet nga Milanello është Samuel Castillejo, i cili ka qenë me kuqezinjtë që nga vera 2018 dhe është i destinuar të largohet.

Kthimi i mundshëm në Spanjë, ku ai tashmë ka veshur fanellat e Malaga dhe Villarreal. Për të mos bërë humbje, Paolo Maldini dhe Frederic Massara duhet ta shesin atë për të paktën 8 milion euro.

Ka shumë opsione sulmuesish krahu që Milani po konsideron të zëvendësojë Castillejo dhe emri i fundit është ai i Armand Laurienté.

Francezi i lindur në 1998 luan te Lorient, këtë sezon ka bashkuar 3 gola dhe 3 asist në 22 paraqitje në Ligue 1. Këto shifra nuk janë mbresëlënëse.

Laurienté vjen nga Gonesse, një qytet në rajonin e Île-de-France. Ai filloi të luante në ekipe afër Parisit. Në vitin 2013 ai u transferua në sektorin e të rinjve të Rennes. Midis 2016 dhe 2018 ai luajti në formacionin rezervë, duke mbledhur 16 paraqitje dhe 7 gola.

Në shtator, huazimi në Ligue 2 për Orleans, 3 gola dhe një asistim në 17 ndeshje, para se të kthehej te Rennes në janar 2019.

Më 17 shkurt, ai zyrtarisht bëri debutimin e tij në ekipin e parë në ndeshjen 2-0 jashtë kundër Stade Reims.

Luajti një ndeshje tjetër në Kupën e Francës dhe kaq, klubi kuqezi e huazoi atë te Lorient gjatë verës. 3 golat dhe 5 asist në 23 ndeshje bindin klubin portokalli që të paguajë kartonin e lojtarit për rreth 3 milion euro. Laurienté kontribuoi në promovimin e ekipit nga Ligue 2 në Ligue 1, duke fituar konfirmim.

Ai luan si një anësor i djathtë në formacionin e Christophe Pélissier. Ai është i talentuar teknikisht, i shpejtë dhe i aftë në driblime.

I pëlqen të sfidojë kundërshtarët dhe t’i kalojë. Nuk është e lehtë të ndalet kur ndryshon ritmin. Ai është inteligjent taktikisht, di të lëvizë në mënyrë që të favorizojë futjet e shokëve të tij.

Nuk është egoist, e di se kur mund të kërkojë lojë personale dhe kur të jetë altruist.

Gjithashtu është i mirë në gjuajtjet e lira, i frymëzuar nga Juninho Pernambucano. Ai tashmë ka ndëshkuar Saint-Etienne dhe Nantes këtë sezon.

Bëma e tij e fundit nga 37 metra madje është krahasuar në rrjetet sociale me ato që Oliver Hutton duke bërë karikaturën e famshme “Holly & Benji”. Topi i goditur nga Laurienté mori një efekt që bëri përshtypje për shumë njerëz.

Tashmë ndodhet në Europianin Under 21 së bashku me talentet e tjera interesante franceze. Në kategorinë evropiane ai është në mesin e lojtarëve të shënjestruar nga vëzhguesit dhe shpreson të ketë një shans nga trajneri Sylvain Ripoll.

Lorient pret fundin e sezonit për të vendosur çmimin e xhevahirit të tij, i cili mund të rritet më tej në muajt e ardhshëm.

Me siguri do të duhen më shumë se 10 milion euro për të blerë atë. Milan monitoron djalin dhe do të vlerësojë nëse do të bëjë apo jo investimin në seancën verore të tregut të transferimeve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu