ANEKDOTA: Kur Ruud Gullit dhe Berlusconi shurruan në lumin Tamiz të Londrës pasi kishin pirë alkool!

May 1988: Ruud Gullit (left) of AC Milan in action during the Serie A match against Napoli in Napoli, Italy. AC Milan won the match 3-2. Mandatory Credit: Allsport UK /Allsport

Një Milan yjor, ndër më të fortët ndonjëherë, ai që në vitin 1989 u bë kampion Evrope.

Një ekip i jashtëzakonshëm, protagonist i një udhëtimi triumfal nën udhëheqjen e Arrigo Sacchi i cili rrëfeu atë përvojë të jashtëzakonshme në një libër me titull “Kupa e pavdekësve”.

Me rastin e prezantimit të vëllimit, ish-mbrojtësi Franco Baresi, presidenti i atëhershëm Silvio Berlusconi dhe krahu i tij i djathtë Adriano Galliani u kthyen në skenë.

Dhe ish-kapiteni legjenda ka pushtuar skenën duke treguar një seri anekdotash për atë ekip. Njëra në veçanti që kishte të bënte me Ruud Gullit, ylli holandez i ekipit!

Dagospia

Ruud Gullit ishte një nga gurët e themelit të Milanit superlativ. Ish-futbollisti holandez fitoi Topin e Artë në 1987, duke mbajtur frenat e mesfushës kuqezi për një kohë të gjatë (nga 1987 në 1993, me një kthim të shkurtër në 1994).

Sa i fortë, aq i veçantë si në dukje (me gërshetat e paharrueshme) dhe në sjellje, Gullit u bë protagonist me Berlusconin e asaj që ne mund ta përcaktojmë si një “budallik”.

Ish presidenti në fakt tregoi atë që ndodhi pas një mbrëmjeje feste në Londër: “Rreth orës 2 ose 3 të mëngjesit, dolëm dhe ai më tha “President, duhet të eci pak”. – raporton Sky Sport –

“Le të kthehemi në hotel në këmbë”.

Berlusconi pranoi atë propozim, por menjëherë pasi ai u informua për nevojën fiziologjike të lojtarit të tij: “Ne pimë aq shumë, më duhet të bëja sh**. E bëj atë në lumin Tamiz”. “Por shiko, këtu jemi në Angli …” u përgjigj presidenti, i cili, duke kuptuar mungesën e njerëzve, vendosi të imitojë holandezin: “Edhe unë isha duke pirë, kështu që të dy u ndalëm të shurronim në lumë”.

Mes të qeshurave të të pranishmëve, mbyllja me pyetjen dhe përgjigjen e kohës mes të dyve: “Por, President, sa i ftohtë është uji i Tamizit”. Dhe përgjigjja e Berluskonit ishte epike: “Si zakonisht keni të drejtë, thellë brenda tij është edhe e ngrirë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu