“Ancelottin e gënjeva në finalen e Manchester, Milani është familje, do të ishte ëndërr sikur një ditë…”

Intervistuar nga Fabio Fazio në “Che tempo che fa” në Rai 3, ish-bomberi i Milanit, Andriy Shevchenko, tregoi për veten e tij në 360 gradë me rastin e lëshimit të autobiografisë së tij. Ky është një fragment nga deklaratat e tij…

Mbërritja e tij në Itali: “Në Milano ritmet nuk ndryshonin nga Ukraina. Mënyra e stërvitjes, po, ishte më taktike.

Ndeshjet luhen me një intensitet më të lartë. Fjala e parë që Billy Costacurta më mësoi në Milano është” Bauscia “, unë ende e përdor atë sot (qesh) Costacurta u kujdes për mua: ne gjithmonë dilnim për darkë së bashku dhe ai ngiste me makinë. Albertini? Ai më mësoi se si të gatuaj dhe më dha një kurs të shpejtë (qesh)”.

Për Galliani: “E vetmja foto që kam hedhur në libër është ajo me Adrianon. Ai besoi tek unë që në fillim, me Braidën, nga i ftohti në Kiev …

Ishte një vendim i rëndësishëm për klubin, ata besuan te unë dhe fitova një Top të Artë … Duhet t’i falënderoj”.

Për Milanin:

“Nuk është një ekip, është një familje. Kur arrin në Milanello ata të trajtojnë si një familje. Trajner i Milanit? Një ëndërr”

Finalja e Ligës së Kampionëve kundër Juventusit: “Ancelotti më kërkoi të godisja i pari, por unë shkova i fundit. Ndërsa iu afrova pikës së penalltisë, e gjithë jeta ime po kalonte përpara. Ajo që ndodhi më pas është historia.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu