Analiza e “profetit” Sacchi: Më pëlqen Milani i Piolit, por ka mbetur hapi i fundit! Ja si e dua derbin…

I pranishëm në Festivalin e Sportit të organizuar nga Gazzetta dello Sport, ish-trajneri i Milanit, Arrigo Sacchi, foli për kuqezinjtë edhe në funksion të derbit: “Pioli po bën një punë të shkëlqyer, di mirë ta bëj zanatin e tij. Hapi i ardhshëm do të jetë të luajë një futboll edhe më ndërkombëtar”.

“Derbi i Milanos? Pres një ndeshje të mirë. Të dy ekipet po bëjnë mirë, do të doja të shikoja një ndeshje pa taktika”.

Sacchi galliani - Dago fotogallery

PROFILI – Me nofkën Profeti i Fusignano-s, filloi ngritjen e tij në futbollin italian në vitin 1987, kur Silvio Berlusconi e zgjodhi atë si trajnerin e ri të Milanit.

Sacchi realizoi një revolucion të vërtetë në formën e lojës dhe në teknikat stërvitore, duke i dhënë një notë epokale skuadrës kuqezi.

Duke përfituar plotësisht nga karakteristikat e lojës në zonë, tashmë e praktikuar te Milani nga Nils Liedholm, ai i kushton vëmendje absolute fazës mbrojtëse, së cilës i shton presionin sistematik në mesfushë.

26 maggio 1991: il saluto a Sacchi e al Milan degli immortali

Bëhet i famshëm për stërvitjen e tij të rëndë dhe zbaton në skemën taktike parime të ndryshme që lidhen me të ashtuquajturin futboll total të ekipit kombëtar holandez të Johan Cruijff, të cilin ai e admironte që kur ishte i vogël.

Ai konsiderohet si një nga trajnerët më të mirë të të gjitha kohërave dhe Milani i tij (1987-1991) një nga ekipet më të mira të të gjitha kohërave, i katërti më i mirë midis ekipeve kombëtare dhe klubeve dhe ekipi më i mirë i klubeve i të gjitha kohërave sipas World Soccer.

Arrigo Sacchi, tutti i trofei vinti con il Milan - Tuttosport

Metodat e tij të trajnimit dhe idetë shpesh kanë qenë objekt diskutimi. Sacchi gjithashtu kishte mosmarrëveshje të shumta me opinionin publik dhe me disa nga lojtarët e tij. Në shtator 2007, Times e emëroi atë trajnerin më të mirë italian të të gjitha kohërave dhe të 11-in në përgjithësi në botë. Në vitin 2011 ai u bashkua me Sallën e Famës të Futbollit Italian.

Si trajner i Milanit, një ekip që ai e udhëhoqi nga 1987 në 1991 para se të kthehej për një periudhë të shkurtër në sezonin 1996-1997, ai fitoi një Scudetto, një Super Kupë Italiane, dy Kupa të Kampionëve, dy Super Kupa Evropiane dhe dy Kupa Ndërkontinentale.

Gjatë përvojës së tij të parë në Milano Sacchi formoi ekipin me nofkën Immortals, një nga ekipet më të mira të klubeve të të gjitha kohërave sipas UEFA, si dhe një nga skuadrat më të suksesshme në historinë e Milanit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu