Analiza e gazetarit të njohur: Mes Milanit dhe Atletico, diferenca ishte Kessie…! Ekipi i Piolit dha një demostrim

Në faqet e Corriere della Sera, Mario Sconcerti komentoi performancën e Milanit dje kundër Atletico Madrid:

“Milani humbet një lojë dhe shumë shpresa, por sjell demonstrimin që mungonte: ekziston edhe në Evropë dhe është në të njëjtin nivel me ekipet e medha.

Milani luajti gjysmën e parë më të mirë të sezonit të tyre. Ata kurrë nuk e lanë Atletico të hyjë në lojë, i mbajtën jashtë me shpikjet e Diaz dhe Leao plus dinamiken e Saelemaekers dhe inteligjencën e Bennacer.

Nuk gjuajti shumë në portë, por kurrë nuk humbi topi. Një presion i lartë dhe i vazhdueshëm që i zuri në befasi spanjollët me mendim të ngadaltë. I ngadalshëm në mendim dhe i tronditur nga shpejtësia e Milanit.

Pa Kessie Milan ka ndryshuar thellësisht, është sikur ai luajti pjesën e dytë në zonën e tij, shpesh u mbrojt me gjashtë lojtare në linje.

Ai nuk mund të zgjaste. Atletico nuk ka ndryshuar pavarësisht hyrjeve të shumta të shtrenjta të Joao Felix, Griezmann dhe De Paul.

Posedimi i ngadalshëm i topit, kurrë një shpikje, por një prani e vazhdueshme, mbytëse në zonë, gjithmonë në prag të goditjes përfundimtare.

Barazimi erdhi në pikën e vetme kur pati shperqendrim mbrojtja kuqezi. Por nën sulmet e fundit të gjata spanjolle, Milani dukej si një qiri i ndezur në të dyja anët, u lodhën në ndjekje, humbën idenë e tyre të fundit të lojës dhe me atë edhe ndeshjen.

Nuk kishte asnjë ndryshim teknik, ishte dëbimi i Kessie dhe pankina e gjatë e kampionëve te Spanjes, e zberthyer ngadalë nga Simeone. Ideja është që ndeshja midis Atletico dhe Milanit është e vetmja ndeshje e vërtetë në grup, duke e dhënë Liverpool tashmë shumë larg…”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu