AMELIA: Ibra ashtu si dhjetë vite më parë, Milani meritonte fitoren! Leao talent, Donnarumma unik

Milannews.it intervistoi Marco Amelia, ish-portierin e Milanit, duke e pyetur rreth përballjes në “San Siro” ndaj Romës (barazim 3-3) ndryshimet e Ibrahimovicit midis sot dhe 10 vite më parë dhe projektin e të rinjve kuqezi. Ja fjalët e tij:

Marco, në Milano keni qenë në gjendje të ndani dhomën e zhveshjes me Ibra. Cili është ndryshimi midis Zlatanit të titullit 10 vjet më parë dhe Zlatanit të sotëm?

“Dallimi i vetëm është në kartën e identitetit, ai është vetëm 10 vjet më i vjetër. Atletikisht ai më duket në të njëjtat kushte. Me siguri ka dhjetë kampionate më shumë në shpatullat e tij, por ndryshimi i futbollit nuk është i dukshëm.

Amelia: 'Ecco qual è il vero colpo del Milan' | Mercato | Calciomercato.com

Ndikon se si ndikoi dhjetë vjet më parë. Në të vërtetë, mbase edhe diçka më shumë tani, duke tërhequr të gjithë ekipin me vete dhe kjo mund të shihet në qëndrimin e ekipit.

Si qëndrim nuk është e lehtë. Mentaliteti i tij nuk ka ndryshuar, ai është gjithmonë fitues. Stimulimi i shokëve të tij të skuadrës për të dhënë gjithmonë më të mirën e tyre.

Tashmë e bëri atë kur ishim së bashku me Milanin dhe e bëri atë gjithashtu te Juventusi, Interi, PSG dhe Manchester United.

Ai gjithashtu e bëri atë në MLS, ku ndoshta niveli i shokëve të tij të skuadrës ishte më i ulët se sa ekziston në Evropë.

Mentaliteti është gjithmonë i njëjtë, ai është ai djalë që i pëlqen sfidat. Sfida e kthimit në Milano është një sfidë e rëndësishme për të treguar se ai është akoma një lojtar i shkëlqyeshëm dhe se karta e identitetit nuk ka rëndësi, por kjo vlen në fushë, seanca stërvitore dhe ndeshje”.

Si e patë Milanin e Piolit natën e kaluar?

“Shumë mirë, për mendimin tim meritonte më shumë se Roma. Unë them se ai meritonte më shumë sepse ai kishte një ekip që po bën mirë përpara tij, për fat të keq rezultati nuk e shpërblen atë që tha fusha.

Gjatë kampionatit ka rezultate të tilla, por në fund të fundit këto rezultate nuk bëhen negative sepse performanca u bë, Ibra dha sigurinë, Leao bëri shumë mirë.

Më vjen keq për Tatarusanu. Unë e di se çfarë do të thotë kur nuk keni luajtur për një kohë të gjatë dhe për fat të keq disa gabime mund t’i kuptoj. Gjithmonë shpresohet se kur ndodh gabimi nuk ka gol. Sidoqoftë Tatarusanu është një portier shumë i besueshëm”.

Sa i mungonte Donnarumma portës?

“Shumë. Nuk ka Donnarumma tjetër përreth. Nuk është e lehtë të gjesh portier me karakteristika si Gigio. Mendoj se Milani ka portierë shumë të mirë: Tatarusanu është një portier me shumë përvojë dhe ai do të demonstrojë në raste të tjera që dje ishte një parantezë e veçantë, megjithatë Antonio është atje… Problemi është rinovimi i Gigios”.

Përveç Donnarumma, Calhanoglu gjithashtu e ka kontratën drejt skadimit. A është ai gjithashtu një pjesë e rëndësishme për të ardhmen e Milanit?

“Sipas mendimit tim ai është një lojtar që po tregon gjithë vlerën e tij, pas viteve të para disi të vështira. Unë nuk do të doja që ky rinovim i kontratës të ndikonte në performancat e tij, por nuk mendoj kështu pasi ai më duket një djalë shumë i ekuilibruar.

Përkundrazi që mund të gjendet një zgjidhje për këto rinovime, duke marrë parasysh situatën dhe mbi të gjitha këto lloje lojtarësh thirren nga klubet më të mira”.

Dje Leao ishte vendimtar në dy pasime për gol, por më pas ai duket se u zhduk nga loja. Çfarë ideje keni për të?

“Leao është një lojtar i mirë, i ri por i mirë. Unë mendoj se ai do ta gjejë pjekurinë e tij në disa sezone, por ai është një lojtar që mund të bëjë gjëra të mëdha.

Milan, Amelia: "Nessuno come Ibrahimovic, lo aspetterei tutta la vita"

Nga ajo që shoh më vonë, duket se Zlatan e ka marrë atë nën kujdesin e tij dhe do t’i bëjë mirë vetëm të stimulohet nga dikush si Ibra, sepse Ibra të sjell të arrish më të mirën dhe të ndihmon shumë në mentalitet. Në një ose dy vjet ai mund të bëhet një lojtar i konsideruar në rang botëror”.

Po Saelemakers?

“Për të, unë kam idenë në një nga paraqitjet e tij të para vitin e kaluar. Ai luan një rol të veçantë që ai e intepreton shumë mirë.

Duket si një lojtar Milani, i cili ka performancë mëse të mjaftueshme dhe ka nuahtje, teknikë dhe di të shënojë! Gjestet e tij teknike shpesh nënvlerësohen.

Sa i rëndësishëm është projekti për të rinjtë i ndërtuar nga Maldini dhe Massara për të arritur në Champions League?

“Nëse të rinjtë kanë cilësi, bëhet e rëndësishme. Mbi të gjitha përzierja që është krijuar për momentin. Unë vazhdoj ta përsëris se ardhja e Ibra-s ka ndryshuar plotësisht dhomën e zhveshjes, kjo u ka dhënë më shumë siguri shumë lojtarëve që ishin tashmë mbi 25 vjeç, por mbi të gjitha stimulon të rinjtë.

Të rinjtë e Milanit do të kuptojnë më shpejt, dhe nëse edhe më të moshuarit arrijnë të bëjnë të njëjtin arsyetim si Ibra, atëherë Milani shumë shpejt do të arrijë atë që ishte më parë, që është një Milan për Scudetto dhe Champions”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu