Ambrosini zbërthen Liverpool-Milan: “Milan, tani je i veçantë dhe në Liverpul mund të guxosh. Ja pika e tyre e dobët…”

Ai e përkëdheli atë Kupe, e puthi, e ngriti. Me gjithë krenarinë që mund të ketë një zëvendës kapiten në një skenë të ngjashme…

Fjala Liverpool tek Massimo Ambrosini ngjall kujtime të qarta dhe fituese.

Në fotografinë festive të grupit në Athinë, i cili mbushi 14 vjet majin e kaluar, ai qëndron pas Paolo Maldini, me grushtin e djathtë të shtrënguar lart në shenjë të fitores.

Ambro nuk ka qenë kurrë në Anfield me Milanin, por është gati, nëse Djalli ia del, ta ngrejë atë grusht përsëri kundër të gjitha parashikimeve…

Nëse themi Liverpool, cila është gjëja e parë që vjen në mendje?

“Liga e Kampionëve, është e qartë. Dhe pastaj fitorja, dhimbja, vuajtja, hakmarrja, rilindja dhe kënaqësia”.

Ishte një finale e jetuar në prag të balotazhit Gilardino-Inzaghi. Ancelotti më pas zgjodhi mirë …

“Ata janë gjithmonë vigjilentë të veçantë kur përfshihet një finale. Ju mbërrini në vendin e finales dy ditë më parë, keni njëzet ditë për ta përgatitur atë në kokën tuaj.

Gjëja e veçantë në finale ishte padyshim e përbërë nga fakti që takuat kundërshtarin që ju kishte mundur dhe turpëruar dy vjet më parë.

Kishte gjithashtu një menaxhim të zemërimit dhe tensionit të veçantë”.

Sidomos në pjesën e parë luajtët një ndeshje të dhimbshme kundër mesfushës angleze.

“Nga pikëpamja teknike dhe fizike, ne nuk ishim në një moment optimal. Se Milani kishte shprehur futbollin më të mirë deri në gjysmëfinale dhe në Athinë nuk arritëm në majë. Vuajtja ishte gjithashtu bijë e kësaj.

Ne ishim të mirë për ta kuptuar atë dhe për të luajtur një lojë duke e menaxhuar atë shumë. Ne rrezikuam të pranonim më shumë gola se ata, është e vërtetë, por ne qëndruam në rrugën e duhur dhe pastaj u shpërblyem edhe nga fati ”.

Na jep tre kartolina të asaj loje.

“Ardhja në stadium, me vizionin e stadiumit dhe gjashtëdhjetë mijë njerëz brenda. Hyrja në fushë. Kupa, kur u ngrit në qiell”.

A ka ndonjë gjë të veçantë që ju ka bërë përshtypje të veçantë para, gjatë ose pas ndeshjes?

“Më kujtohet veçanërisht ardhja e Berlusconit në grumbullim. Ai është i jashtëzakonshëm në sjelljen e optimizmit dhe gjithashtu jep pak qetësi. Qasja e tij në një ngjarje të madhe ngjall besim dhe ju keni nevojë për shumë para ndeshjeve si kjo”.

Le të kalojmë në ditët e sotme: sa jeni të ngazëllyer për të parë Milanin përsëri në Ligën e Kampionëve?

“Milani për momentin ka një kapacitet shumë të lartë për të përfshirë mjedisin. Një ekip që po del nga vuajtjet dhe ka krijuar diçka të veçantë.

Në indivië, në mënyrën se si ata luajnë, në menaxherët e tyre dhe trajnerin. Dhe pastaj përfshihesh në atë proces, në atë vuajtje që i është dashur të pësojë i gjithë mjedisi”.

Na tregoni gjënë e parë që menduat kur u hodh shorti i grupit.

“Duke filluar nga vazo e katërt ishte padyshim e vështirë të mendohej të mos përballesh me kundërshtarë të fortë.

Ndoshta mund të kishit shpresuar që të shmangnim Porton si ekip i tretë për nga forca, sepse kjo i ndërlikon planet edhe më shumë, por nuk kam dyshim se Milani do të përballet me Liverpoolin me shpirtin e duhur.

Dhe atëherë hijeshia e Ligës së Kampionëve kërkon që të ketë një minimum gëzimi për të luajtur një lloj loje të caktuar. Do të jem i lumtur të jem në gjendje të marr pjesë në një ndeshje të tillë, dhe gjithashtu shumë kurioz.

Ndjej që ekipi dhe trajneri kanë besim, nuk ka ankth apo frikë. Liverpool jeton në një kontekst të ndryshëm nga skuadra që dominoi Premier League dy sezone më parë.

Dinamika në barazimin për një grup është e qartë. Nuk është si në vazon e dytë, kur mund të mbështeteni më shumë në fat të mirë, ose në çdo rast të gaboni dhe të gjeni më të fortin.

Siç do ta mbani mend, Milani im për shembull gjente vazhdimisht Barcelonën. Dhe pastaj pas pak thonim ‘po çfarë dreqin’ … “.

Milan do të luajë rolin e tij në këtë Ligë të Kampionëve nëse …

“Nëse ai do të jetë vetvetja. Milani tani edhe nga pikëpamja fizike ka një ritëm të nivelit të lartë. Ai është në një gjendje të tillë që përballja me Liverpoolin nuk ka pse të jetë shqetësuese.

Kjo nuk do të thotë të shkosh atje në një mënyrë mendjemadhe, e cila sigurisht nuk do të ndodhë. Por vetëdija për forcën e dikujt dhe ekuilibrin midis guximit dhe respektimit të kundërshtarit është çelësi për leximin e saktë. Asnjë supozim, por guxim, përndryshe është e qartë të dalësh keq”.

A mund të thuhet se ndeshja e nivelit të lartë kundër Lazios në të gjitha aspektet e shkurtoi distancën midis Milanit dhe Liverpoolit në krahasim me ditën e shortit?

“Ndeshja kundër Lazios konfirmoi se Milani është mirë fizikisht, se ka lojtarë të rinj, ka lojtarë të fortë dhe kjo tregon se ata kanë edhe më shumë siguri. Nuk bëhet fjalë vetëm për Milanin kundër Lazios, ai bëri ndryshimin dhe qasjen ndaj Liverpoolit në një vit e gjysmë ”.

Çfarë ju pëlqeu më shumë në testin e së dielës?

“Ishte një provë e madhe në të gjitha aspektet. Më pëlqeu veçanërisht intensiteti dhe qartësia në atë që ata duhej të bënin në të dy fazat. Lehtësia me të cilën ata gjejnë manovrat.

Është një ekip që nuk ka një skenar skematik, por ka ide dhe udhëzime me lojtarët që ndryshojnë rezultatin dhe përshtaten mirë me atë që ndodh në fushë.

Ata luajnë mirë dhe e bëjnë atë në mënyra të shumta. Dhe ka dhjetë lojtarë, plus një portier të lëvizjes, të cilët të gjithë marrin pjesë në mënyrë aktive dhe fitimprurëse në lojë. Nuk është diçka aq e qartë”.

Cilat janë aspektet që duhen pasur frikë më shumë nga Liverpool?

“Nuk është ai i dy viteve më parë, por as ai i vitit të kaluar, ku nuk kishte Van Dijk, një lojtar themelor. Është një ekip që është rikuperuar nga pikëpamja e gjendjes teknike dhe fizike. Duke filluar me krahët e plotë, veçanërisht Alexander-Arnold. Një ekip që ka ritëm, këmbë, forcë. Dhe ata kanë Anfield”.

Pra, cila do të jetë arma më e mirë në dispozicion të Milanit?

“Personaliteti dhe siguria në lojë. Liverpool është një skuadër që nuk është mësuar të mbrojë shumë dhe kur detyrohet ta bëjë këtë për më gjatë se zakonisht, ata bien në telashe.

Milani ka shumë zgjidhje dhe nëse vazhdoni t’i godisni dhe t’i detyroni të bëjnë shumë zgjedhje mbrojtëse, është më e lehtë për individët të bien në gabim.

Do të ishte mirë të ishin aq intensivë sa të ishin dhe të ishin në gjendje të mbanin një driblim cilësor”.

Pyetje e komplikuar: sa larg mund të shkojë Milani në këtë Ligë të Kampionëve?

“E pamundur të thuhet tani. Shume shpejt. Sidoqoftë, pavarësisht vështirësisë së grupit, duhet të jenë të vetëdijshëm për forcën. Nuk e nis i mundur”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu