Albertini: Maldini shembull unik, nga Tonali më pëlqejnë 3 gjëra! Cruijff në 94 bëri autogol…

Demetrio Albertini, flamuri historik i Milanit dhe shtylla e mesfushës kuqezi në vitet ’90 u intervistua nga MilanNews.it për të folur në lidhje me situatën aktuale të futbollit, për të treguar disa anekdota nga e kaluara dhe Sandro Tonalin, një lojtar në të cilin ai e sheh veten!

Nga fushat e Kishës në San Siro dhe stadiumet më të mëdha në botë. Sa e rëndësishme është të mbash të njëjtin pasion dhe dashuri për lojën në mënyrë që të arrish majat?

“Unë mund të flas për veten time! Është thelbësore mbi të gjitha në vazhdimësi. Futbolli lind si një pasion, ai bëhet profesioni juaj dhe nëse nuk e lini këtë pasion, dashuri dhe gëzim t’ju tërheqin vëmendjen nga rrethanat, sigurisht që mund të jeni më të vazhdueshëm.

Duhet të kesh qëndrueshmëri për një karrierë shumë më të gjatë.Tani jemi në një epokë ku gjithçka digjet shpejt, nga njëra anë bëhesh idhull shumë shpejt me mediat dhe rrjetet sociale, nga ana tjetër ke edhe rrezikun që të digjesh me të njëjtën shpejtësi”.

“Nuk janë të vetëdijshëm se profesioni i tyre është futboll dhe jo popullaritetit, popullariteti është pasojë e asaj që bën në fushë. Kjo duhet të merret gjithmonë në konsideratë”.

DESAILLY-MALDINI-ALBERTINI-BAGGIO-SIMONE- AC MILAN | Roberto baggio, Ac  milan e Paolo maldini

Ke luajtur para mijëra e mijëra spektatorëve. Sa e vështirë është për një lojtar të përqendrohet pa publikun? Në këto nivele, pra, a është më shumë një e keqe sesa një avantazh të mos kesh audiencë?

“E gjitha varet nga personaliteti: publiku është pjesë e mënyrës sonë të përjetimit të futbollit, është padyshim një larmi. Gjëja për të cilën pendohem më shumë është se sporti, si argëtimi, po krijon emocione dhe emocionin e vërtetë e shihni në stadium. Tani po krijon diçka, po luani, por për lojtarin, për shembull nëse shënon, nuk është aq emocionuese sikur të kishte një audiencë. Të luash pa audiencë është pothuajse si të luash gjithmonë larg shtëpisë”.

Le të kalojmë te kapitulli kuqezi. Ju keni luajtur me kampionë të mëdhenj, por kush është një lojtar që ju ka mahnitur me etikën e punës dhe talentin natyror në Milano?

“Ka shumë, me siguri që Paolo Maldini është mes tyre. Nëse më pyesni për më të mirin me të cilin kam luajtur, gjithmonë them Van Basten. Paolo është një talent i pabesueshëm që e kisha si shok skuadre dhe si kapiten, jetëgjatësia e tij lidhet me pasqyrimin e mëparshëm. Ai ka qenë gjithmonë i shkëlqyer dhe ka ruajtur freskinë e pasionit të tij për këtë sport”.

Acquista 2 FUORI QUALSIASI CASO ruud gullit ac milan shirt E OTTIENI LO  SCONTO DEL 70%!

Një nga netët e paharrueshme me fanellën e Milanit ishte finalja në Athinë. Si e jetonit Cruijff dhe shtypin iberik në dhomën e zhveshjes?

“Pasi mbarova karrierën time te Barcelona, fola me të shumë herë, fotoja e Mundo Deportivo ditën e finales me Cruijff dhe fjalët “Kampionë” ishte një autogol. E vërtetë që na mungonin dy lojtarë të mëdhenj që ishin Costacurta dhe Baresi, por është gjithashtu e vërtetë që ajo skuadër luajti tre finale radhazi, kjo nuk mund të ndryshonte nga mungesa e dy lojtarëve të fortë.

Tonali-Milan! Çfarë vlerësoni më shumë?

“Ekzistojnë tre gjëra që më pëlqejnë shumë. Një: ai është një lojtar që unë e kuptoj se si mund të mendojë sepse ai luan në pozicionin tim. Dy: ai është italian. Tre: ai është i ri.

Ai është i talentuar, jam i lumtur me ardhjen e tij në Milano sepse ai ai hedh hapin për të arritur në një skenë të madhe. Do të jetë në gjendje të përballojë kritika dhe ndryshime, por nëse ai e mban pasionin për të cilin po flisnim dhe dëshirën për t’u përmirësuar, mund të bëjë shumë mirë. Milani për të nuk duhet të jetë një pikë e mbërritjes, por një pikënisje për të bërë gjëra të mëdha me këtë ekip”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu