Agjenti i Tonalit: “Ishte afër Interit dhe Juventusit, tani Milan për gjithë jetën… me Haaland!”

Sandro Tonali ishte sigurisht goditja e madhe e Milanit në tregun e transferimeve të verës, i cili e rrëmbeu atë nga konkurrenca nga klube të ndryshme, të tilla si Juventus dhe veçanërisht Interi.

I intervistuar nga Tuttosport, agjenti i tij Giuseppe Bozzo komentoi për muajt e parë të mesfushorit të ri kuqezi:

“Gjykimi është pozitiv. Duke pasur parasysh momentin që po kalojmë të gjithë për shkak të Covid dhe hapit që Sandro ka bërë duke kaluar nga Brescia te Milani, sinqerisht do të kisha pritur pak vështirësi. Në realitet nuk kishte: Sandro në fushë provoi të ishte një lojtar për Milanin”.

Menaxheri i Tonalit më pas u kthye në negociatat që çuan Sandron në Milano: “Ishte një marrëveshje 35 milion euro, aspak e thjeshtë. Aspekti më i vështirë ishte të isha në gjendje ta bëja presidentin Cellino të dorëzohej pasi kishte oferta nga klube të tjera në dorë.

Por, Sandro donte të shkonte në Milano me çdo kusht dhe se kuqezinjtë mund të krijonin operacionin vetëm në huazim me të drejtën e blerjes.

Vullneti i Sandro, i cili ëndërronte të luante me ekipi i tij të preferuar bëri ndryshimin. Cellino tregoi mirëkuptim, e kuptoi situatën dhe shkoi së bashku me dëshirën e djalit. Sa të afërt ishin Juve dhe Inter? Shumë. Pastaj, për një arsye ose një tjetër, u larguan nga vullneti i Sandros dhe Milani fitoi garën”.

Ku e imagjinoni Tonali në pesë vjet? Bozzo u përgjigj: “Unë e shoh atë në Milano, me një rol gjithnjë e më qendror në fushë dhe në dhomat e zhveshjes. Sandro ka të gjitha cilësitë, morale dhe teknike, për t’u bërë një kolonë kuqezi.

Ai u godit nga thjeshtësia, atmosfera familjare dhe aroma e fitores që ju thithni në Milanello. Milani është një klub i madh, një pikë mbërritjeje për çdo lojtar. Për Sandro edhe më shumë sepse Milani ka qenë ekipi i tij i preferuar që kur ishte fëmijë. A ka më mirë sesa të luash në klubin për të cilin bën tifo?”.

“Milan për Scudetto? Nëse do të kishte një Scudetto për entuziazëm, Milani me siguri do ta fitonte atë. Për vetë titullin ka shumë më shumë ndryshime, por kthimi në luftë do të ishte tashmë një sukses.

Mbyllja mes katër të parëve do të ishte një rezultat i shkëlqyeshëm, nëse do të arrinin edhe të fitonin do të thoshte se ata kishin arritur diçka fantastike. Por siç thotë Paolo Maldini, të cilin unë isha me fat që ta vlerësoja edhe si menaxher, pse të mos mendoj për Scudetton?”.

“Maldini ishte një zbulim i mrekullueshëm si menaxher. Ai nuk ka nevojë për fjalë të mëdha për të shpjeguar se çfarë mendon apo dëshiron, Paolo ka nevojë vetëm për një vështrim. Më pëlqen shumë edhe kur flet publikisht: ai është i sinqertë dhe, në krahasim me shumë të tjerë, nuk fshihet prapa bestytnisë”.

“Një goditje e madhe për verën e vitit 2021? Unë do të doja që Haaland të mbërrinte në Itali. Në cilën skuadër? Të thuash Juventus do të ishte shumë e lehtë, kështu që unë po vë bast për Milanin”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu