Agjenti i njohur: Maginan super portier, Milan je në duar të sigurta. Giroud bashkë me Ibra, mbi Ballo-Toure…

Agjenti i mirënjohur Oscar Damiani, në një intervistë për gazetën Tuttosport, u thirr për të folur për merkaton e kuqezinjve.

Fokusi te portieri i ri Mike Maignan është i rëndësishëm: Damiani është i sigurt, Milani nuk do të pendohet për Gianluigi Donnarumma…

“Donnarumma nuk është i diskutueshëm, ai është një nga portierët më të mirë në botë. Por Maignan nuk do ta bëjë atë të kujtohet, është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Po flasim për një portier i fizikitetit dhe shpërthimit të madh. Më mirë se Donnarumma në daljet e larta, kam shumë besim tek ai.

Sidoqoftë, ai do të duhet të përshtatet me Serinë A, të mësojë gjuhën për të drejtuar mbrojtjen. Milani është në duar të mira”.

Oscar Damiani gjithashtu shprehu mendimin e tij për lëvizjet e Maldinit dhe Massara, duke afruar Olivier Giroud. Prokurori i FIFA-s shprehu fjalët e vlerësimit ndaj sulmuesit francez dhe nuk ndjehet sikur përjashton përdorimin së bashku me Zlatan Ibrahimovic:

“Ai është sigurisht një lojtar i njohur mirë. Ekspert, jo shumë i ri, është ende fizikisht mirë, u dallua edhe në ekipin kombëtar.

Mund të jetë një alternativë ndaj Ibra, por gjithashtu të luajë përkrah sulmuesit suedez. Giroud është fizik, i fortë me kokë, inteligjent në lojë, di të ngre ekipin lart.

Kjo është një blerje shumë e mirë. Edhe pse Giroud nuk ka qenë titullar në vitet e fundit, cilësitë e tij teknike nuk duhet të harrohen.

Ai është i zgjuar, një lojtar skuadre. Sigurisht, nuk duhet të prisni që ai të fitojë ndeshjen vetë. Ai ka nevojë për një grup në të cilin mund të marrë pjesë: në këtë mënyrë ai mund të japë kontributin e tij”.

Agjenti i mirënjohur Oscar Damiani përfundoi duke u përqëndruar te Fodé Ballo-Touré, ardhja e fundit kuqezi nga Monaco: “Ai është një lojtar me cilësi të mirë, taktikisht nuk është top, por i rëndësishëm nga ana fizike dhe sidomos shpejtësia në kundërsulme.

Ndoshta ai është më i përshtatshëm për të luajtur në një mbrojtje me pesë vetë, por nuk duhet të harrojmë shifrat për të cilat ai u mor nga Monaco. Me kosto të ulët nuk mund të presësh të gjesh një Dani Alves për 4-5 milion”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu