AFRON SFIDA: Theo drejt pushimit pas 1 viti, bilanci me Sparta Praga

Në formacionin startues të Milanit që do të përballet me Sparta Pragën në Europa League sonte, Theo Hernandez nuk duhet të jetë i pranishëm (Dalot duhet të luajë në vendin e tij në të majtë): mbrojtësi i Milanit nuk ka filluar një ndeshje nga stoli që nga derbi kundër Interit në 21 shtator 2019.

Milan (4-2-3-1): Tatarusanu; Calabria, Kjaer, Romagnoli, Dalot; Tonali, Bennacer; Castillejo, Krunic, Diaz; Ibrahimovic.

Në javën e parë të grupit H të Ligës së Evropës, Milani mundi Celtic 3-1 në Glasgoë falë golave ​​të Rade Krunić, Brahim Díaz dhe Jens Petter Hauge, ndërsa Sparta, nga ana tjetër, përjetoi një natë makthi me 10 futbollsitë duke humbur në shtëpi nga Lille 4-1, pavarësisht se arritën momentalisht 1-1 me një gol nga kapiteni Bořek Dočkal në minutën e 46-të.

Ndërsa ndeshja midis Milanit dhe Sparta Pragës kanë dalë edhe statistikat në lidhje me ndeshjen. Të dy ekipet, në të kaluarën, janë përballur me njëri-tjetrin gjashtë herë me kuqezinjtë që kanë marrë 4 fitore dhe 2 barazime.

Rasti i parë ishte në Kupën e Kupave 1972/73 me Milanin që fitoi 1-0 në të dy ndeshjet. Në 1995/96 në Uefa Cup, me “Djallin” fitues 2-0 në San Siro dhe 0-0 në Çeki ndërsa ndeshja e fundit ishte në 2003/04 në Champions League me një 0-0 në Pragë dhe një 4- 1 në San Siro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu