Afron dita e madhe për ish-mbrojtësin e Milanit! Pastaj mund të nisë një “cikël të ri”

Shumë emra të njohur në pengesën e tyre të fundit para kualifikimit: nga trajneri i Juventusit Andrea Pirlo te trajneri i Spezia-s së sapo promovuar, Vincenzo Italiano.

Dita e provimeve në Muzeun e Futbollit: studentët e Masterit u takuan në sallat e muzeut të ekipit kombëtar italian, në portat e Qendrës Federale Teknike të Coverciano, për të dhënë provën e fundit të rrugës së tyre arsimore si trajner.

Kursi UEFA Pro përfaqëson hapin e fundit stërvitor për këdo që dëshiron të ndjekë një karrierë si trajner dhe kualifikimi i tij u mundëson atyre që të drejtojnë çdo skuadër, përfshirë ato që marrin pjesë në kampionatet e meshkujve Serie A dhe Serie B.

Në prani të presidentit të Sektorit Teknik, Demetrio Albertini dhe drejtorit të Shkollës së Stërvitjes, Renzo Ulivieri, kësti i parë i studentëve dha provimet e tyre përfundimtare sot.

Nesër grupi i dytë i studentëve do të mbyllë një program arsimor që filloi një vit më parë, në fund të shtatorit 2019 dhe i cili kishte një total prej 240 orësh mësimesh, duke përfshirë ato të ndjekura në internet gjatë bllokimit për urgjencën shëndetësore.

Sot studentët e grupit të parë morën provimet individuale për secilën lëndë në mëngjes dhe më pas në pasdite, përpara komisionit të mbledhur të përbërë nga të gjithë mësuesit, diskutuan tezat e tyre.

Shumë emra të njohur në futbollin italian të cilët sot përfunduan trajnimin e tyre si trajner, duke filluar me trajnerin aktual të Juventusit Andrea Pirlo. Midis studentëve të pranishëm sot edhe trajneri i sapo promovuar i Serie A në krye të Spezia, Vincenzo Italiano, dhe pastaj përsëri – ndër të tjerët – Fabio Caserta, Marco Cassetti, Morgan De Sanctis, Paolo Montero dhe trajneri i ekipit kombëtar të grave nën 17 vjeç , Nazzarena Grilli.

Nesër dita e dytë dhe e fundit e provimeve në Muzeun e Futbollit, gjithmonë duke ndjekur të njëjtën procedurë si sot: provimet e lëndëve individuale në mëngjes dhe diskutimi i tezave pasdite. Midis studentëve të nesërm, edhe Thiago Motta por sidomos ndihmës trajneri dhe pjesë e stafit teknik kuqezi, Daniele Bonera.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu