Abbiati shtyn Milanin drejt titullit, “prezanton” Bonera si trajner dhe bën thirrje: Rinovoni me Ibra!

Christian Abbiati ka fituar praktikisht gjithçka në Itali dhe në Evropë me Milanin. Ai ka një vitrinë për t’u patur zili dhe në fund të karrierës së tij të portierit ai ishte gjithashtu menaxher i klubit të Milan për një sezon.

I pyetur nga La Gazzetta dello Sport në lidhje me Napoli-Milan, Abbiati siguroi se të dy skuadrat mund të synojnë Scudetton sivjet:

“Po, do të thoja që ata mund të luftojnë për majën deri në  fund. Do të jetë një kampionat i mirë, i luftuar fort, me katër ose pesë pretendentë dhe Milan e Napoli janë mes tyre”.

Ish-portieri i Milanit e njeh shumë mirë Daniele Bonera, bashkëpunëtorin teknik të Stefano Pioli i cili po zëvendëson trajnerin (pozitiv te Covid) në Milanello dhe do ta bëjë këtë edhe në San Paolo.

Abbiati: «Milan da rimettere in riga» - Calcio News 24

Fjalë pozitive për të: “Për Daniele është një mundësi e shkëlqyer dhe jam i sigurt se do të jetë një përvojë e shkëlqyer. Po i ndodh diçka që të bën të rritesh me forcë. Ai ka karakterin e duhur për të përballuar këtë aventurë, ai ka luajtur për shumë vite me Milanin në “San Siro” dhe e di se çfarë do të thotë presion.

Sigurisht, ai do t’i ketë të gjithë sytë drejt tij dhe mbase nuk do të flejë të premten dhe të shtunën. Seriozisht, ai ka një marrëdhënie të mirë me Piolin dhe do të jetë mirë”.

Christian Abbiati: Milan? Che disastro Montella e i cinesi. Donnarumma s'è  fermato

Abbiati ishte gjithashtu një bashkëlojtar i Zlatan Ibrahimovic, i cili shënoi në fitoren e fundit të Milanit në Napoli në tetor 2010. Ish-portieri pyetet nëse ka ndonjë ndryshim midis Ibra-s atëherë dhe sot:

“Në fushë do të thoja të njëjtën gjë dhe kjo i thotë të gjitha. Por do të doja të isha në dhomën e zhveshjes për të kuptuar më mirë se si ai po ndihmon shokët e tij të skuadrës, sepse është diçka që nuk e vini re shumë nga jashtë. Një tjetër rinovim? Duke parë se si po paraqitet, votoj po”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu