90 minuta zjarr, formacioni i mundshëm ndaj Cagliarit! Sky: “Pioli e ka ndarë mendjen”

Milani po përgatitet për ndeshjen e së dielës mbrëma kundër Cagliari, në San Siro. Mund të jetë vendimtare për kualifikimin aritmetik në Ligën e Kampionëve. Mund të jetë, po, sepse fatkeqësisht gjithçka varet edhe nga të tjerët.

Sidoqoftë, kuqezinjtë duhet të mendojnë vetëm për të fituar këtë sfidë. Nga ana tjetër ekziston një Cagliari që tani duket afër qëllimit të shpëtimit: Pavoletti është betuar se do të luftojnë për rezultate, por Milani ka motivime shumë më të larta dhe nuk mund të gabojë…

Stefano Pioli është i vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj ndeshje. Në disa mënyra, është një ndeshje historike: mund të jetë ajo që e rikthen Milanin në Ligën e Kampionëve pas kaq shumë vitesh mungesë.

Kjo është arsyeja pse ai nuk mund të bëjë një gabim në zgjedhjet e formacionit dhe është i bindur të vazhdojë me titullarët, domethënë ata të 180 minutave të fundit. Të mërkurën në mbrëmje atij iu desh të bënte pa Ibrahimovic (i dëmtuar) dhe Saelemaekers: suedezi nuk kthehet (sot iu nënshtrua fizioterapisë në Milanello) ndërsa belgu po (ai ishte jashtë për shkak të skualifikimit).

Ai më pas do të zërë vendin e Castillejo në të djathtë dhe në sulm do të jetë Ante Rebic, njeriu që shënoi katër gola në tre ditë në qytetin e Torinos.

Mbrojtje e zakonshme: Donnarumma, Calabria dhe Theo Hernandez në krahë, Tomori dhe Kjaer në qendër.

Dyshja super e konfirmuar e mesfushorëve: Kessie dhe Bennacer.

Saelemaekers në të djathtë, Calhanoglu në të majtë dhe në mes përsëri Brahim Diaz, një tjetër protagonist i bujshëm – dhe, në disa mënyra, i papritur – i këtij vrapimi përfundimtar…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu