9 vite më parë fitoi titull dhe Superkupë me Milanin, sot Robinho firmos me 230 euro në muaj!

Robson de Souza Santos, i njohur më mirë si Robinho, është gati të mahnisë përsëri…

Playmakeri i lindur në 1984, me një të kaluar edhe te Milani dhe Real Madrid, fillon përsëri nga vendi ku ai nisi gjithçka, që është Brazili, vendlindja e tij.

Brasile: Robinho torna al Santos, guadagnerà 230 euro al mese - la  Repubblica

Robinho do të veshë fanellën e Santos dhe do ta bëjë për herë të katërt, pas periudhës tre-vjeçare 2002/05 dhe dy huazimeve në 2010 dhe 2014/15.

Përvoja e tij e fundit ishte në Turqi, në radhët e Basaksehir, por tani Robinho është gati të mbyllë rrethin, por vetëm për të ndihmuar klubin ku ai u rrit në futboll.

Në fakt, braziliani do të fitojë një pagë simbolike prej 230 euro në muaj, pasi të ketë nënshkruar një kontratë pesë-mujore.

Robinho torna al Santos, ha accettato un contratto da 230 euro al mese

Vetë sulmuesi, me një mesazh, ka komunikuar atë në llogarinë e tij zyrtare…

Aventura kuqezi – Më 31 gusht 2010 ai u ble nga Milani, me ndërmjetësimin e prokurorit Mino Raiola,  për 18 milion euro te Manchester City. Me kuqezinjtë nënshkroi një kontratë katër-vjeçare me 4 milion euro pagë neto për sezon.

Ai u prit menjëherë mirë kur gjeti disa bashkatdhetarë në skenën kuqezi, Alexandre Pato, Ronaldinho dhe Thiago Silva.

Ibrahimovic: "Milan, volevo restare. Galliani scucì lo Scudetto all'Inter"

Robinho bëri debutimin e tij me fanellën e Milanit në 11 shtator 2010 me rastin e javës së dytë të kampionatit në ndeshjen e humbur 2-0 në Cesena, duke marrë vendin e Ronaldinho në minutën e 56-të të lojës.

Më 16 tetor 2010 shënoi golin e tij të parë me Milanin në “San Siro” kundër Chievo. Dopieta e parë me “Djallin” erdhi në 12 shkurt 2011, në ndeshje e fituar 4-0 kundër Parma gjatë së cilës ai zëvendësoi Clarence Seedorf në minutën e 58-të të lojës dhe shënoi në minutat 61 dhe 65.

7 maggio 2011: Roma-Milan 0-0 e 18° Scudetto rossonero (Video)

Më 7 maj 2011 fitoi Scudetto-n e tij të parë kuqezi, dy javë nga fundi i kampionatit falë një barazimi 0-0 kundër Romës.

Gjatë sezonit ishte lojtari më i aktivizuar nga trajneri Allegri me 45 ndeshje të luajtura dhe shënuesi më i mirë i Milan në kampionat me 14 gola të barabartë me Ibrahimovic dhe Pato, duke qenë vendimtar për fitoren e titullit.

Milan, 6 anni fa l'ultimo scudetto: c'è ancora la Roma, l'Europa è un  obbligo | Primapagina | Calciomercato.com

Më 6 gusht 2011, fitoi Superkupën e Italisë me Milanin duke mundur Interin në Pekin 2-1.

Pasi u detyrua të humbasë ndeshjet e para të sezonit 2011-2012 në Serie A dhe Ligën e Kampionëve për shkak të edemës së kockave, përsëri në ndeshjen në shtëpi më 15 tetor 2011 kundër Palermo, kthehet titullar dhe shënon golin e dytë në fitoren 3-0.

Në atë sezon me Milanin do ta mbyllë me 40 ndeshje dhe 10 gola, 7 në kampionat dhe 3 në Champions League.

Robinho (36) returns for 230 euros per month for ailing Santos | NOW |  News1 English

Më 7 gusht 2014 u transferua te Santosi në formën e huazimit dhe maj 2015 prish kontratën me Milanin!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu