8 vite më parë, Milani i Allegrit ishte në të njëjtën situatë! Nga ferri në parajsë (VIDEO)

Shumë tifozë kuqezi ende nuk mund të besojnë se si Milani arriti të komplikojë jetën dhe sezonin duke pasur në dorë kualifikimin (ndaj Cagliari).

Gara për Ligën e Kampionëve dukej një formalitet të dielën e kaluar, në ndeshjen në shtëpi kundër Cagliari që kishte siguruar mbijetesën dhe pa arsye të vlefshme për rezultat përveç prestigjit.

Por, barazimi 0-0 përfaqësoi një pikë ndeshje të bujshme të dështuar nga ekipi i Stefano Pioli. E gjitha u shty për në javën e fundit të kampionat, në shtëpinë e Atalantës së frikshme.

Edhe zikaltërit nuk kanë më qëllime konkrete për të arritur, por ata sigurisht nuk kanë ndërmend të tolerojnë (vendi i dytë duhet ruajtur, ashtu si edhe 5 mln euro më shumë).

Milani, siç kujton Gazzetta dello Sport sot, gjithashtu do të përpiqet të mbështetet në historinë e saj, në precedentët pozitivë në këtë drejtim.

Mjafton të kujtojmë se hyrja e fundit në grupet e Champions League erdhi me një situatë shumë të ngjashme, në maj 2013.

Sezoni 2012-2013 pa një Milan të dyanshëm, pak si ai i sezonit të kaluar. Raundi i parë pothuajse katastrofik, me shumë pak fitore dhe shumë zhgënjime. Në kthim Massimiliano Allegri, atëherë trajneri kuqezi, arriti të jepte një devijim dhe gjeti formulën e duhur.

Milan u kthye në rrugën e duhur për vendin e tretë (në atë kohë vendi i fundit për Champions League) dhe arriti të kapte atë pozitë në fund. Rivali më i hidhur ishte Fiorentina e Vincenzo Montella, një ekip me një lojë të mirë dhe dëshirën për t’u kthyer në Evropë.

Në e kampionatit, Milani kishte një pikë të rëndësishme për të siguruar Ligën e Kampionëve dhe duhej të fitonte në javën e parafundit.

Një ndeshje në shtëpi kundër Romës, e cila tashmë kishte kokën drejt finales së Coppa Italia kundër Lazio disa javë më vonë. Sidoqoftë, kuqezinjtë, ashtu si trupa e Piolit javën e kaluar, dolën në fushë pa kafshuar.

Pak raste, shumë gabime dhe nervozizëm. Edhe Sulley Muntari mori të kuq në pjesën e parë për fyerje ndaj gjyqtarit. Rezultati ishte një zhgënjyes 0-0, i cili vuri vendin e tretë në rrezik, duke pasur parasysh fitoren e njëkohshme të Fiorentina ndaj Parma.

Gjithçka u shty për ndeshjen e fundit: Milani 69 pikë dhe Fiorentina 67, me të dy ekipet që luajnë jashtë kundër skuadrave tashmë të rëna. Kuqezinjtë në Siena dhe vjollcët në fushën e Pescara. Ishte një kthesë vërtet e pabesueshme.

Ndërsa Jovetic dhe shokët e tij fitonin 5-1 në Abruzzo, Milani rrezikoi përplasjen e bujshme në Siena.

Kuqezinjtë ishin duke humbur në pjesën e parë falë një goli të Terzi, por në pjesën e dytë erdhi rikthimi i papritur: së pari një penallti e diskutueshme nga Mario Balotelli, pastaj goli i Philippe Mexes. Dy gëzime në një vit të çuditshëm dhe të komplikuar, me sigurimin e biletës për në Evropën që ka rëndësi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu