6 mungesa ndaj Juventusit, SKY “skanon” formacionin e Milanit. “Pioli ka vendosur këtë ndryshim”

Ka mbetur edhe 1 ditë deri në ndeshjen e madhe të Serie A mes Juventusit dhe Milanit. Një ndeshje klasike mes dy skuadrave e cila, edhe pse në ditën e katërt të kampionatit, tashmë ka aromën e një lufte kampionati.

Milani i Stefano Piolit do të paraqitet në ndeshjen kundër Bianconerëve me shumë mungesa. Disa dëmtime kanë prekur disa lojtarë.

Pothuajse duket si një deja vù, duke pasur parasysh se sezonin e kaluar, skuadra e Stefano Pioli ishte njësoj vetëm disa ditë para ndeshjes kundër Juventusit. Ishte janar 2021…

Tani, situata është shumë e ngjashme. Pioli do të duhet të heqë dorë nga Zlatan Ibrahimovic, Olivier Giroud, Davide Calabria, Tiemouè Bakayoko dhe Rade Krunic (ketyre i shtohet edhe Messias qe ende nuk ka debutuar)

Të gjitha mungesa të rënda; një “batanije shumë e shkurtër” në stol, por trajneri kuqezi do të duhet të bëjë gjithçka për të sjellë rezultatin në shtëpi, me mundësinë e shkëputjes nga Juventusi me 11 pikë.

Gjithashtu duke pasur parasysh ndeshjen e mesjavës të Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit, e cila ishte shumë e luftuar, është e drejtë t’u japësh disa lojtarëve frymëmarrje.

Sigurisht, dëmtimet komplikojnë rotacionin, por mund të ketë disa ndryshime të rëndësishme në ndeshjen e nesërme mbrëma kundër Juves.

Sipas lajmeve të fundit nga Sky Sport, ka shumë të ngjarë që Alessio Romagnoli të nisë nesër mbrëma në stadiumin e Juventusit në vend të Simon Kjaer.

Danezi luajti të gjitha 90 minutat në Anfield. Romagnoli tashmë ka luajtur të gjithë ndeshjen kundër Lazios, duke bërë një paraqitje të shkëlqyer.

Sa i përket pjesës tjetër të skuadrës, ka pak risi: Maignan në portë, Florenzi mbrojtës i djathtë për të zëvendësuar Calabria të dëmtuar, Tomori së bashku me Romagnolin në qendër të mbrojtjes, Theo Hernandez mbrojtës i krahut të majtë.

Çifti Kessie-Tonali kthehet në mesfushë, ndërsa Leao, Brahim Diaz, Saelemaekers pas sulmuesit kryesor, Ante Rebic.

Kujdes, sepse duke pasur parasysh që kroati ka shpenzuar shumë energji kundër Liverpool, Pietro Pellegri mund të gjejë pak hapësirë ​​në pjesën e dytë dhe për këtë arsye të bëjë debutimin e tij me fanellën e Milanit.

Formacioni i mundshëm i Milanit (4-2-3-1): Maignan; Florenzi, Tomori, Romagnoli, Theo Hernandez; Kessie, Tonali; Leao, Brahim Diaz, Saelemaekers; Rebic.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu