“50% e këtij Milani është meritë e jona, dy talente nuk do t’i kisha shitur kurrë”

Massimiliano Mirabelli ka folur për përvojën e tij te Milanit dhe pretendon se baza e kuqezinjve ishte pikërisht merkato dhe rinovimet e kohës së tij…

“Problemi i vërtetë ishte klubi, pronësia e të cilit nuk ishte e qartë për njerëzit. Ne drejtuesit u goditëm nga luhatjet. Asnjëherë nuk merret në konsideratë të mjaftueshme. Theksoj faktin se ne shpëtuam një trashëgimi të madhe të Milanit, duke rinovuar kontratat me Donnarumma, Calabria, Romagnoli, Gabbia.

Dhe gjithashtu Cutrone: i cili më pas garantoi 20 milion euro kur u shit në vitin 2019. Kur arritëm, gjetëm shumë kontratat skadonin. Nuk ishte e lehtë, por ne bëmë një punë të shkëlqyeshme për klubin.

Në atë verë të vitit 2017 morëm 11 lojtarë të rinj, në vitin e parë u kthyem menjëherë në finalen e Kupës së Italisë dhe në Evropë, dhe akoma sot 5 ose 6 lojtarë janë të menaxhimit tonë.

Por unë kurrë nuk do të kisha shitur 2 talente të rinj të rëndësishëm si Locatelli dhe André Silva, i cili tani shënon në Bundesliga: dhe do të ishte akoma i përshtatshëm.

Me ne lindi një Milan i bukur, i gjelbër dhe krijuam bazën. Mendoj për shumë lojtarë, por siç përmendëm edhe për trashëgiminë e klubit. Në fakt, nëse ekipi është në krye sot, një 50% e mirë rrjedh nga puna jonë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu