16 vite te Milani, ish-drejtuesi: Donnarumma, qëndro! Por Raiola… Ibra? Luan më i miri, jo më i riu! Futbolli dhe mosha…

Nuk mund ta mohojmë që Ariedo Braida është pjesë e historisë së bukur dhe të madhe të Milanit.

Vitet e tij të gjata të kaluara në drejtimin e kuqezinjve kanë kontribuar dhe jo pak në sukseset e shumta të skuadrës.

Edhe pse lojtari Ariedo nuk ka luajtur kurrë për kuqezinjtë, të gjithë e dimë se sa i rëndësishëm ishte ai në menaxhimin e klubit.

Ai kaloi gjashtëmbëdhjetë vjet (1986-2002) duke luajtur rolin e menaxherit të përgjithshëm dhe më pas duke mbajtur një më prestigjiozin në njëmbëdhjetë të tjerët (2002-2013): atë të drejtorit sportiv.

Tani, Braida është edhe një herë një menaxher i përgjithshëm, por këtë herë i Cremonese, një ekip që luan në Serie B.

Ariedo Braida u intervistua në mikrofonët e QS dhe foli me vëmendje të veçantë për klubin.

Për mikrofonët e QS, Ariedo Braida foli për mundësinë e kthimit. Fjalët e tij ishin shumë të qarta:

“Kam marrë shumë thirrje nga klube italiane dhe tre nga klube të huaja. Unë nuk kam marrë asnjë telefonatë nga Milano, kjo është e vërteta”.

Ariedo nuk mund të mos përqendrohej në temën aktuale dhe shumë të nxehtë nga këndvështrimi i tij: rinovimi i Gigio Donnarumma. Braida në lidhje me këtë tha:

“Nëse më thoni Donnarumma, unë mendoj për Milanin, sepse Milani është Milano.

Uroj që ai të qëndrojë, sepse ai është ndër 3 portierët më të mirë në botë. Sa për Raiola, bën punën e tij. Nëse keni një Ferrari apo Fiat është krejtësisht ndryshe. Ai është shumë i mirë në punën e tij dhe ka lojtarët më të mirë, plus që është i aftë në negociata”.

Më në fund, ish-drejtori i Milan bëri një konsideratë shumë të hollësishme për Zlatan Ibrahimovic:

“Jo befasi! Ai është thjesht një kampion. Në fushë është e drejtë që të shkojnë më të mirët.

Gjithmonë thuhet se hapësira duhet t’u jepet të rinjve, por aspekti personal nuk është tregues i aftësive. Ai që luan mirë është i fortë, jo kush është më shumë i ri.

Te Bayern, për shembull, Jamal Musiala luan sepse është i mirë, jo sepse është më i ri. Donnarumma në cilën moshë luajti debutimin? Ai tashmë ishte i fortë.Ibrahimovic 39 vjeç? Po, por ai gjithmonë luan sepse është akoma më i miri”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu