14 goditjet e Fassone-Mirabelli! Sot kanë “mbijetuar” vetëm pesë por dy janë me valixhe

Të gjithë e kujtojnë fushatën faraonike të transferimeve të bërë nga Milan në verën e vitit 2017, kur Massimiliano Mirabelli dhe Marco Fassone shpenzuan mbi 200 milion euro.

Ardhja e pronësisë së re “kineze” solli investime të mëdha, por ato nuk mjaftuan për t’u kualifikuar në Champions League.

Kanë mbetur pak afrime nga ai sezon. Por, ku janë lojtarët që drejtuesit e atëhershëm sollën në Milanello.

Retroscena Milan, che umiliazione per Montella: ecco come gli è stato  comunicato l'esonero

Ku janë “goditjet” e Fassone dhe Mirabelli

Leonardo Bonucci (Juventus) – Ishte goditja e madhe e asaj fushate transferimi. Arriti për 42 milion euro dhe gjithashtu iu dha shiriti i kapitenit, jo pa ndonjë polemikë.

Përvoja e tij me kuqezinjtë u karakterizua nga ulje dhe ngritje, në fund të sezonit ai vendosi të kthehej në Torino dhe ende mban fanellën e Juventusit.

Mateo Musacchio (Milan) – Galliani tashmë ishte përpjekur ta afronte atë nga Villarreal në verën e vitit 2016, por mbrojtësi argjentinas arriti në Milano vetëm një vit më vonë për gati 18 milion. Ishte një nga përforcimet e para të marra nga Fassone dhe Mirabelli.

Musacchio është ende pjesë e ekipit, por performanca e tij nuk i ka përmbushur pritjet. Gjithashtu shumë dëmtime gjatë këtyre viteve. Në qershor 2021 kontrata e tij do të skadojë dhe nuk ka arsye të rinovimit. Në të vërtetë, lamtumira tashmë mund të piqet në janar. Lojtari është jashtë planeve të Piolit.

Andrea Conti (Milan): pasi u dallua në një sezon të jashtëzakonshëm te Atalanta, ai u mor nga kuqezinjtë duke mposhtur konkurrencën e Interit. Fatkeqësisht kishte disa probleme fizike që e penguan, veçanërisht në fillim të aventurës së tij.

Sezonin e kaluar ai arriti të zinte vendin si titullar në të djathtë, por në këtë sezon ai gjithashtu e humbi atë për shkak të një dëmtimi që lejoi Calabria të kthehej të luante me vazhdimësi dhe të meritonte fanellën.

Conti mund të shitet në seancat e ardhshme të tregut të transferimeve.

Ricardo Rodriguez (Torino): Përvoja e tij kuqezi me më shumë ulje sesa ngritje. Profesionist i shkëlqyeshëm, asgjë për të thënë, por kontributi i tij në fushë ishte më i ulët se sa pritej. Ardhja e Theo Hernandez e ka zbritur atë në rolin rezervë. Janarin e kaluar ai shkoi në huazim te PSV Eindhoven dhe pasi u kthye në Milanello u transferua përgjithmonë në Torino, i dëshiruar fuqimisht nga Marco Giampaolo.

Antonio Donnarumma (Milan): erdhi nga Asteras Tripoli dhe u bë portieri i tretë, një pozicion që ai e mban edhe sot. Kontrata skadon në qershor 2021, mund të rinovojë.

Lucas Biglia (Fatih Karagümrük): i marrë për 19 milion nga Lazio, ku ai kishte qenë kapiten dhe udhëheqës i mesfushës, zhgënjeu te Milani. Sezoni i parë kishte qenë i mirë, pastaj mes dëmtimeve dhe paraqitjeve të këqija argjentinasi u bë më shumë një barrë sesa një aset. Kur skadoi kontrata, ai vendosi të transferohej në Turqi.

Franck Kessie (Milan): në vitin 2020 një rritje e madhe, pasi kishte pasur periudha luhatjesh. Në një moment, shitja e tij madje ishte dukur e mundur, por në vitin e ri ish-atalantini është pjekur shumë dhe tani është një shtyllë e mesfushës së Pioli. Klubi flet me agjentin për rinovimin e kontratës.

Fabio Borini (Fatih Karagümrük): ishte shumë afër Lazios, por Mirabelli arriti të siguronte. Ka luajtur në pothuajse të gjitha pozicionet gjatë përvojës te Milan. Në janar 2020 lamtumira për të lëvizur në Verona, me të cilën ai nuk e rinovoi kontratën. Së fundmi u bashkua me Biglia në Turqi.

Hakan Calhanoglu (Milan): si Kessie kishte pasur një paraqitje të përzier, por në vitin 2020 shpërtheu. Pioli ishte i zgjuar për ta vendosur atë në rolin e mesfushorit sulmues, ideali i tij. Turku është shprehur në nivele të mëdha dhe tani kompania po bën gjithçka për ta siguruar atë me kontratë të re, pasi skadon në qershor 2021.

Nikola Kalinic (Hellas Verona): pasi dështoi në sulmet ndaj sulmuesve të tjerë, Mirabelli dhe Fassone iu kthyen kroatit i cili në atë kohë luante te Fiorentina.

Një profil që Montella pëlqente nga karakteristikat. Por në Milano paraqitjet e tij ishin kryesisht të nivelit të ulët dhe me pak gola.

Pas një viti ai u shit në Atletico Madrid, i cili e huazoi atë te Roma sezonin e ardhshëm. Në tetor 2020 Verona vendosi t’i japë një shans duke e blerë atë plotësisht.

André Silva (Eintracht Frankfurt): 34 milion euro investim të cilat menjëherë u shfaqën të ekzagjeruara. Në fakt, ish-Porto tregoi shumë pak nga cilësitë e tij, edhe pse nuk luante me vazhdimësi.

Në sezonin e parë kuqezi shënoi vetëm dy gola në Serie A. Një vit pas huazimit te Sevilla, ku ai filloi mirë por më pas nuk e bindi klubin andaluzian që të paguante kartonin, më pas shkoi në Eintracht Frankfurt si pjesë e një operacioni “shkëmbimi” huazimi që përfshinte gjithashtu Ante Rebic. Në Gjermani ka bindur dhe gjatë kësaj vere Silva qëndroi përfundimisht te Frankfurt, kurse Rebic përfundimisht te Milani.

Pepe Reina (Lazio): u transferua falas pas përvojës së tij në Napoli. Spanjolli dukej i destinuar të zinte vendin e Donnarumma që po largohej. Por Gigio qëndroi dhe ai u bë një zëvendës. Në janar 2020, huazimi i thatë te Aston Villa, më pas shitja përfundimtare te Lazio.

Ivan Strinic (pa ekip): ai gjithashtu arriti në një transferim falas, por ish-Sampdoria kishte probleme me zemrën që e prekën. Sidoqoftë, pasi u shërua, ai nuk gjeti hapësirë ​​dhe në fund të sezonit ai përfundoi kontratën e tij me klubin. Është akoma pa ekip.

Alen Halilovic (Birmingham City): një “bast” nga Mirabelli, i humbur. Një aventurë krejtësisht anonime italiane për kroatin, i cili nuk arriti të rifillojë as në huazomet pasuese midis Standard Liège dhe Heerenveen.

Ai përfundoi kontratën e tij me Milanin në fillim të tetorit dhe kohët e fundit nënshkroi me Birmingham City, klubin e kampionatit anglez të kategorisë së dytë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu