12 vite Milan, bomber i lindur dhe repertor i plotë! Pioli “zbulon” Colombo

Për disa sezone, emrit të lavdishëm Milan i bashkangjitet përcaktimi “i ri”. Projekti kuqezi, në fakt, me urdhër të pronarëve është përqendruar gjithnjë e më shumë në dëshirën për të ndërtuar një ekip të ri, me perspektivë, por menjëherë konkurrues.

Në këtë kuptim, pas disa periudhave të vështira, klubi ka gjetur vendin e duhur në periudhën e fundit falë edhe shartimeve të përvojës si Ibrahimovic të cilët kanë favorizuar shpërthimin e shumë të rinjve.

Image

Lojtari i fundit në rend kronologjik – te Milani –  për rendin e mbërritjes është emri i Lorenzo Colombo, një sulmues i ri i aktivizuar te Primavera që u bashkua me ekipin e parë me të cilin ka siguruar paraqitje shumë pozitive në këtë para-sezon të shkurtër.

La Gazzetta dello Sport përpiloi një analizë të kujdesshme të historisë së talentit kuqezi.

Zemër kuqezi – Në një Milan që synon të njihet si një ekip i ri dhe i suksesshëm, Lorenzo Colombo është ikona e përsosur. Futbollisti i vitit 2002, në fakt, ka qenë me kuqezinjtë që kur ishte 6 vjeç dhe ka kompletuar të gjithë ekipin e të rinjve deri në ekipin e parë.

Një histori, pra, me ngjyra kuqezi për një lojtar shumë të ri me Milanin në zemër.

Colombo ka kurorëzuar vitet e tij në ekipet e të rinjve me shumë gola që e kanë lejuar atë të arrijë suksese në ekip, të tilla si titulli në 2017 me para të rinjtë, por dhe zhgënjimet e hidhura si finalen e humbur në Kampionatin Evropian U-17 me Itali, ku Colombo shënoi dy herë.

Ardhja në ekipin e parë, e cila u zhvillua në qershor, u përjetua me shumë emocione të shprehura në një heshtje të përqendruar që e lejoi atë të fitonte respektin e trajnerit dhe shokëve të skuadrës.

Në para-sezonin kuqezi, Colombo tregoi cilësitë e tij dhe fitoi minutat e luajtura në 4 miqësore, në të cilat ai shënoi tre gola të bukur.

Repertori plot – Nën vështrimin “e ashpër” të Ibrahimovicit dhe atij detajist të trajnerit Stefano Piolit, Colombo tregoi cilësi të shkëlqyera.

Dominues fizikisht, Colombo ka treguar se ai ka një repertor të plotë si një qendërsulmues: i mirë në mbrojtjen e topit dhe ngritjen e ekipit, 18-vjeçari është i aftë të godasë nga larg dhe të jetë i ftohtë para portës.

I zoti me kokë dhe në lojën në ajër, Colombo jep ndihmesë edhe në përpunimin e topit për futjen e shokëve të tij të skuadrës në manovër.

Për karakteristikat fizike është trashëgimtari i vetëm i Ibrahimovic në ekip duke marrë parasysh cilësitë e ndryshme të Rebic dhe Leao.

Klubi, i cili po synon ngritjen e tij, po shqyrton nëse do të blejë një zëvendës Ibrahimovic: nga njëra anë drejtuesit nuk dëshirojnë ta ngarkojë sulmuesin shumë të ri me shumë përgjegjësi, por nga ana tjetër dëshirojnë t’i japin besimin e duhur për një mundësi e cila duhet shfrytëzuar nga bomberi i ri!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu