1 javë nga derbi i Milanos: si mbërrin ekipi i Stefano Piolit!

Është një lojë me një shtrirje të gjerë globale. Një ndeshje me një sharm të pashembullt. Një nga sfidat më të shumëpritura të sezonit të kuqezinjve.

Derbi i Milanos nuk është vetëm një ndeshje futbolli por një simbol statusi i qytetit milanez në të cilin Milani dhe Interi luftojnë për dominimin e tij!

22 lojtarët në fushë nuk janë aktorët e vetëm në këtë lojë me top: tifozët, mjedisi dhe ngjyrat janë bashkë-yjet e kësaj ndeshje të pabesueshme.

Këto përbërës të fundit të përshkruar, sidoqoftë, do të mungojnë këtë vit dhe në mënyrë të pashmangshme loja do të humbasë hijeshinë dhe spektaklin e saj.

Ndeshja pritet ende dhe situata e jashtëzakonshme nuk zbut emocionet e një sfide që Milani dëshiron dhe do të duhet të përballet me guxim dhe vendosmëri.

Një javë përpara ndeshjes, një përmbledhje e gjendjes së ekipit të Pioli është e pashmangshme.

Koronavirusi – Përfshirja e situatës Covid-19, siç u përmend më lart, çon ekipet që të merren jo vetëm me dëmtime dhe pezullime, por edhe me infeksione dhe pozitivitet.

Edhe pse futbolli, nganjëherë, duket si një botë me shkëlqim dhe imun ndaj jetës së përditshme, sigurisht që nuk është e jashtme ndaj pandemisë së tmerrshme që ka prekur të gjithë botën për disa muaj.

Duke u kufizuar në ndeshjen midis Milanit dhe Interit, Coronavirus privoi zikaltërit nga lojtarë të rëndësishëm dhe kohët e fundit goditi gjithashtu Milanin: pas Duarte dhe Ibrahimovic, me këtë të fundit të rikuperuar kohët e fundit, kuqezinjtë u privuan nga Matteo Gabbia.

Mbrojtësi i ri Italian, në fillim të sezonit, ishte titullar i paluajtshëm falë mungesës së Romagnoli dhe Musaçhio. Kthimi i kapitenit nga lëndimi pjesërisht plotëson mungesën e Gabbia por e lë Milanin në një situatë të jashtëzakonshme në mbrojtje.

Ibrahimovic, së fundmi, doli negativ dhe i gatshëm për ta bërë veten të disponueshëm për këtë derbi. i dyti, nga ana tjetër, është vetë Romagnoli i cili, pasi është kthyer nga dëmtimi, do të reformojë dyshen e fortë mbrojtëse të parë në finalen e kampionatit të shkuar me Kjaer.

Kuqezinjtë presin, përsëri gjatë javës, përgjigjen e rezonancës së Rebic: kthimi i kroatit mund të jetë një tjetër rikuperim i rëndësishëm në funksion të derbit milanez.

Ndeshja është e rëndësishme dhe e vështirë: Milani e di këtë dhe është i vetëdijshëm që për t’u përballur me formacionin e Conte do të kenë nevojë për më të mirët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu